Kot je na vprašanje na novinarski konferenci pojasnil Virant, se s SDS niso nikoli prav ujeli pri vprašanjih kadrovanja. Po njegovih besedah sta za DL vedno na prvem mestu kompetentnost in integriteta kandidatov, vprašanje zaupanja in lojalnosti pa jim je manj pomembno. »Pri SDS je bilo vedno drugače, to je bila tudi ena od bolečin v dosedanji koaliciji,« je dejal Virant.

Po njegovih besedah se je v nekdanji koaliciji »kadrovalo po nekih strankarskih kvotah, kar je za nas zelo težko sprejemljivo, nismo pa mogli tega spremeniti, ker smo imeli samo sedem glasov«. Na vprašanje, ali je svojo kvoto upoštevala tudi DL, pa je odgovoril: »Ne bi zdaj zahajal v te podrobnosti.«

Obenem je Virant pojasnil tudi, da so na torkovi seji sveta stranke sprejeli sklep, da tisti člani sveta DL, ki so v svetih, nadzornih svetih in podobnih položajih, odstopijo s teh mest, »ker bi lahko kdo rekel, da so prišli tja po politični liniji«. Sicer pa so se, kot je zatrdil, vedno držali tega, da so tisto možnost vplivanja na kadrovske odločitve, ki so jo imeli, uporabili za to, da so »postavili kompetentne ljudi, ne pa nekih strankarskih vojščakov«.

V primeru dogovora o novi vladi bodo po Virantovih besedah zahtevali drugačen odnos do kadrovanja. Vnovič je potrdil, da bodo sodelovali v pogovorih o konstruktivni nezaupnici.

Virant se je tudi odzval na navedbe predsednika SD Igorja Lukšiča, da Slovenija za mandatarja potrebuje nekoga, ki bo dobil močno podporo na volitvah, v koaliciji in pri socialnih partnerjih, in da bo tisti, ki bo zdaj nastavljen, delal v skladu z idejami in interesi tistih, ki ga bodo nastavili. Kot meni Virant, je premalo zavzemati se za predčasne volitve, ker do njih ni mogoče priti, ampak je treba iskati rešitve. Virant se ne strinja, da je lahko mandatar samo izpostavljena oseba neke politične stranke. Po njegovem prepričanju bi bilo za Slovenijo dobro, da bi dobili neodvisnega in kompetentnega mandatarja.

Predstavniki sredinskega trojčka strank naj bi se glede vprašanja morebitnega sodelovanja v novi vladi sestali v četrtek. Kot je pojasnil Virant, bodo skupaj s strankama SLS in DeSUS poskušali najti skupni imenovalec, s katerim bi vstopili v pogovore o novi vladi s PS. »Vsem pa je tudi znano, kakšna so naša pričakovanja do PS glede statusa zamrznjenega predsednika stranke Zorana Jankovića,« je dejal Virant. Jankovićev odstop bi po Virantovih besedah »odprl pot do oblikovanja nove, stabilne in zaupanja vredne vlade«.

Na vprašanje, kakšen program bi lahko v sodelovanju s PS uresničevali, glede na to da se pred dobrim letom dni niso odločili za vstop v koalicijo z njimi, Virant odgovarja, da je na PS, da se jim nekoliko približa. Trojček po njegovih besedah predstavlja kontinuiteto prejšnje koalicije, saj so zavezani projektom v koalicijski pogodbi. Kot pravi Virant, bodo pri ključnih projektih vztrajali. Po njegovem mnenju je treba sanirati bančni sistem in narediti naslednje korake pri zastavljeni reformi upravljanja državnega premoženja, prav tako pa sta ključni vprašanji tudi zniževanje proračunskega primanjkljaja in spremembe referendumske ureditve.