Šušteršič bi Janšo čakal do 2015

Virant je najprej izpostavil, da sta se s Šušteršičem oba zavzemala za pripravljanje programa nove vlade v tako imenovanem sredinskem trojčku, mednje pa bi sčasoma povabili še PS. Po Virantovih besedah je nekdanji finančni minister mnenje spremenil po tem, ko je SLS dala jasno vedeti, da pri projektu ne bo sodelovala. Janši naj bi tako želel pustiti, da dela naprej, dokler se sam ne bi odločil za predčasne volitve. »Teoretično bi to lahko bilo do leta 2015,« je pristavil Virant.

Preberite pismo Janeza Šušteršiča stranki DL: Šušteršič: DL je postala stranka politične preračunljivosti, ki ji njeni partnerji težko zaupajo

A sam ni mogel gledati nekritičnega in brutalnega kadrovskega cunamija, ki je zajel javno upravo in gospodarstvo, prav tako se mu je zdelo narobe, če bi na oblasti ostala vlada s 30 glasovi podpore v parlamentu in 15-odstotno podporo javnosti. »Taka vlada je za državo škodljiva in stati ob strani in opazovati, kako se rak razrašča, bi bilo povem neodgovorno,« je izpostavil in dodal, da je bila akcija njihova odgovornost.

Janković še vedno predstavlja težavo

Podpora konstruktivni nezaupnici je bila zato po Virantovih besedah odgovorno in državotvorno dejanje. »Ne drži, da bi se lahko po izglasovanju mandatarke Alenke Bratušek kar tako odločili za predčasne volitve. Do njih bi lahko prišli samo s prevaro - tako da bi izigrali ustavo ali se pogajali s figo v žepu,« je zapisal Virant in izpostavil, da težava županovanja Zorana Jankovića in odnosa PS do njega ostajata, a da lahko prvega rešijo le Ljubljančani (čeprav ga bodo sami še vedno pozivali k odstopu), drugega pa se morajo lotiti v PS. »Mi vstopamo v vlado s stranko, ki je ne bo vodil Zoran Janković, ampak mlada, dobronamerna in s korupcijo neobremenjena mandatarka Alenka Bratušek,« je zapisal.

O dvojnih merilih pa je v pismu odgovoril Šušteršiču – na eni strani smo bili po objavi poročila KPK pripravljeni sodelovati z Janšo, za katerega nekdanji minister za finance ni zahteval, naj se SDS oddalji od njega, kaj šele, da bi zahteval njegov odstop, po drugi strani pa naj bi bil problem sodelovati s stranko Bratuškove. »Imamo enake vatle za vse,« je dodal. S Šušteršičem sta si sicer enotna, da se mora PS od Jankovića izrecno ograditi, a Virant poudarja, da bi morali biti enako dosledni tudi pri SDS. »Me prav zanima, če bova tudi tu enotna z dr. Šušteršičem,« se je vprašal.

Stranka delovala konsistentno in zanesljivo

Če bi storili tako, kot je predlagal Šušteršič, bi bil Janša še vedno predsednik vlade, Janković pa zamrznjeni predsednik PS, kar za Viranta ni boljši rezultat, zlasti, ker bodo z imenovanjem vlade naredili veliko za etično prečiščenje v slovenski politiki.

Sicer se Virant strinja, da zagotovo niso storili dovolj, a da je bilo to največ možno brez prevar ali grdih političnih trikov, dodal pa, da so delovali konsistentno in zanesljivo, pa tudi načelno in v skladu s svojimi vrednotami, torej ravno obratno, kot trdi Šušteršič. »Za nezanesljivega in nepredvidljivega partnerja bi upravičeno obveljali, če bi podprli mandatarko, nato pa jo naslednji dan obvestili, da smo jo zvabili na limanice. Ali pa če bi se dva tedna pogajali s figo v žepu,« je zapisal Virant.