Potem ko je v minulih dneh že kazalo, da so potencialne vladne partnerice že blizu dogovoru in celo čistopisu koalicijske pogodbe, danes kaže nekoliko drugače. Virant je po današnjih usklajevanjih ponovil, da bo njihova stranka o vstopu v koalicijo odločala šele v sredo, do takrat pa da ne bo ničesar podpisal. Torej dotlej ne bo parafiranja koalicijske pogodbe z njihove strani.

Po neuradnih informacijah naj bi bi bilo odprto vprašanje resornega umeščanja energetike. To področje je trenutno pod ministrstvom za infrastrukturo in prostor. A naj bi se pojavljalo vprašanje, ali bi ga premestili nazaj pod ministrstvo za gospodarstvo, kot je bilo v času vlade Boruta Pahorja.

Erjavec ne pozna razlogov za zadnja dogajanja

Prvak DeSUS Karl Erjavec je v izjavi novinarjem pred srečanjem z Bratuškovo in Lukšičem povedal, da ne pozna razlogov za zadnja dogajanja pri oblikovanju vlade, ne ve niti, ali je vzrok za to vprašanje umeščanja področja energetike. A to vprašanje po njegovem mnenju ne bi smelo biti taka težava, da ne bi oblikovali vlade. Zato računa na razum politike in politikov.

Kot pravi Erjavec, težko reče, ali je zaradi odločitve DL, da do sredine seje sveta ne bo parafirala koalicijske pogodbe, nova vlada pod vprašajem. A upa, da ne.

Je pa po njegovih besedah dobro vprašanje, ali bi bilo smiselno sestaviti vlado tudi brez DL. "Težko v tem trenutku na to odgovorim. A menim, da bi imela takšna vlada velike težave pri tem, da bi lahko pripeljala Slovenijo iz krize. Vlada namreč potrebuje kar močno podporo v DZ," je opozoril.

Obljube za vstop Državljanske liste v koalicijo ni

Prvak DL Gregor Virant je po usklajevanjih o programu verjetne vlade dejal, da ni nobene obljube, da bo DL vstopila v koalicijo. Ponovil je, da bo odločitev stranke o tem padla na seji sveta v sredo, pri čemer sta tako odločitev za predčasne volitve kot za vstop v vlado »povsem legitimni«. Zagotovil je, da zato do srede ne bo »ničesar podpisoval«.

Virant je v izjavi novinarje spomnil, da so konstruktivno nezaupnico v DL podprli zlasti zato, da se razreši vlada Janeza Janše, v pogajanja pa da so vstopili »brez fige v žepu«. Svetu stranke bo tako v sredo predstavil potek pogajanj, svoje poglede ter argumente za in proti, nakar bo svet stranke sprejel dokončno odločitev.

Preberite še članek iz tiskane izdaje Dnevnika: Pogodba pred parafo, ministrska mesta še v zraku

Pri odločitvi bodo upoštevali mnoge vidike, potek pogajanj, besedilo celovite koalicijske pogodbe in predlagano ekipo ministrov. Zlasti jih zanima, kdo bo minister za finance, upoštevali pa bodo tudi status Zorana Jankovića v PS, je pojasnil Virant.

Pomemben tudi domnevni plagiat Bratuškove

Po njegovih besedah bo pomembno tudi vprašanje glede domnevnega plagiatorstva pri magistrski nalogi mandatarke Alenke Bratušek. Kot pravi, v tem trenutku v DL nimajo druge izbire, kot da Bratuškovi verjamejo, da je vse v redu, vendar pričakujejo jasno zagotovilo, da bo v primeru ugotovitve, da je naloga plagiat, odstopila. »Neformalno je to zagotovilo že dala,« je dodal.

Ponovil pa je, da so od dne izvolitve Bratuškove za mandatarko »zelo jasno povedali, da izglasovanje konstruktivne nezaupnice oziroma izvolitev mandatarke ni bianco menica za oblikovanje vlade«. »Ničesar ne bom podpisoval, ker odločitev ni samo v rokah predsednika stranke,« je poudaril in dodal, da je DL demokratična stranka, mnenja v stranki pa so različna.

Nobene obljube ni, da DL vstopi v koalicijo

Virant je spomnil še, kako so pred dobrim letom dni že parafirali koalicijsko pogodbo s PS. Čeprav so, kot pravi, takrat jasno povedali, da to še ne pomeni vstopa v koalicijo, »smo potem celo leto poslušali o tem, kako smo nekoga prinesli okoli«. Zato je Virant danes jasen: »Ni nobene obljube, da bomo vstopili v koalicijo.«

Člani sveta stranke bodo pri odločitvi o nadaljnjih korakih upoštevali tudi zahtevo po predčasnih volitvah, ki je v javnosti in zlasti na protestih »kar močna«, je še povedal Virant. Po njegovih besedah si namreč mnogi ljudje želijo volitev čim prej, tudi v stranki DL.

SD na konferenco z usklajenim dokumentom prvakov verjetnih koalicijskih partneric

SD se bo na sobotni konferenci o vstopu v novo koalicijo odločala na podlagi dokumenta, s katerim so v sredo prvaki potencialnih partneric uskladili prioritete nove vlade, je po koncu drugega dela usklajevanj medijem pojasnil poslanec SD Dejan Židan. Po njegovih besedah danes niti ni bil namen, da bi se parafirala koalicijska pogodba.

"V tej zgodbi smo, kakor tudi pred letom dni, SD temelj stabilnosti," je poudaril Židan. Tako po njegovih besedah stranka SD ni tista, ki povzroča krizo v državi. "Mi nismo tisti, ki kupčkamo ali nekaj želimo, ker se zavedamo, da kar koli počnemo, počnemo za neko kratko obdobje, ker ne moremo več opazovati agonije razpada aktualne vlade," je dodal. Na vprašanje, ali kdo od predstavnikov najverjetnejših koalicijskih partneric razmišlja drugače, pa je odgovoril, da tega ne ve.

Danes so se pogovarjali o podrobnostih

Prioritete nove vlade so se sicer po Židanovih besedah usklajevale in tudi uskladile na ravni predsednikov strank v sredo, zdaj pa se predstavniki PS, SD, DL in DeSUS dodatno pogovarjajo o podrobnostih oziroma programskih točkah. O vsebini danes ni želel govoriti, ker da je takšen dogovor, sicer pa bo s strani SD več znanega v soboto. Osebno pa meni, da pogovori potekajo na izrazito strokovni ravni. "Prav z veseljem je sodelovati pri takih pogovorih," je dodal.

Po neuradnih informacijah so v omenjenem dokumentu med drugim navedene že znane zaveze o zagonu gospodarstva, boju proti korupciji, debirokratizaciji, zavezali naj bi se tudi k umiritvi razmer v državi in k spremembam referendumske ureditve. Ostaja tudi sanacija bančnega sistema skozi zakon o slabi banki, ki pa se mu najverjetneje obeta kakšna sprememba. Prav tako naj bi se stranke nove koalicije zavezale k ratifikaciji pristopne pogodbe Hrvaške v EU.

Židan: Odločitev DL je korektna

Odločitev, da bo DL o vstopu v novo koalicijo odločala na seji sveta v sredo, pri čemer po besedah predsednika stranke Gregorja Viranta ni nobene obljube, da bo DL sploh vstopila v koalicijo, je po besedah Židana "korektna".

Glede vprašanja umeščanja področja energetike pod posamezni ministrski resor, ki naj bi še ostajalo odprto pri usklajevanju programa najverjetnejših koalicijskih partneric, pa je Židan dejal, da v usklajevanjih ni "nikjer zaznal, da bi to bil problem".

Najverjetnejše koalicijske partnerice so se sicer danes v prostorih poslanske skupine PS najprej usklajevale o delu vlade na področju infrastrukture in prostora ter področju notranjih zadev, a so bili udeleženci pogovorov redkobesedni. V drugem delu so se usklajevale še o področju gospodarstva in šolstva.