Kuštrin je po sestanku za STA pojasnil, da so z ministrom Virantom razpravljali o "določenih problematičnih dejstvih", ki se tičejo sedanjega plačnega sistema v javnem sektorju, pa tudi o možnih rešitvah za njegovo fleksibilizacijo in modernizacijo. Poudaril je, da so zbližali stališča, nekaj razhajanj je le pri načinu, kako priti do takšnih sprememb v sistemu. A v Fidesu se, kot je dejal Kuštrin, vendarle niso pripravljeni "v nedogled pogajati o nekih spremembah, ki morajo biti narejene hitro in učinkovito".

Z delovnimi sestanki bodo Virant in predstavniki Fidesa nadaljevali, ob čemer Kuštrin pričakuje, da se bodo "najmanj slišali ali znova sestali" v roku dveh tednov.

Zdravniki si sicer že dlje časa prizadevajo izstopiti iz enotnega plačnega sistema javnega sektorja, a njihova želja očitno ne bo uslišana. Virant namreč predlogu vseskozi nasprotuje in je za STA že posvaril, da bi izstop zdravnikov iz sistema povzročil popolnoma neobvladljiv "plačni stampedo" v javnem sektorju. A po Kuštrinovih besedah bodo v Fidesu zadovoljni tudi z resno in učinkovito urejeno fleksibilizacijo plačnega sistema.

Ministrova stališča o tem so že znana. Tudi on meni, da je treba plačni sistem javnega sektorja fleksibilizirati, torej dati več avtonomije menedžerjem in večji poudarek nagrajevanju po delovni uspešnosti. Te spremembe zakona o sistemu plač v javnem sektorju ima vlada že pripravljene in jih bo v prihodnjih mesecih predstavila sindikalnim pogajalcem.

Na današnjem sestanku je bilo sicer govora tudi o stanju v zdravstvu ter nujnosti zdravstvene reforme. Med drugim so v Fidesu izpostavili težave pri zaposlovanju mladih zdravnikov, pri zdravstveni reformi pa so se strinjali, da so potrebne takojšnje, učinkovite in strukturne spremembe.