O predlogih za ustavne spremembe referendumske ureditve je Virant v sredo razpravljal s predsednikom republike Borutom Pahorjem. Predstavniki poslanskih skupin pa so s Pahorjem o tem spregovorili na posvetu, ki je bil sicer namenjen predstavitvi stališč o kandidatih za varuha človekovih pravic.

Po besedah več predstavnikov strank so se strinjali, da tem ustavnim spremembam še nikoli niso bili tako blizu kot sedaj.

Strokovna skupina sicer predlaga drugačne omejitve referendumskih vsebin, kot so bile sprva predvidene, namesto kvoruma za veljavnost referenduma pa zavrnitveni referendum. Zakon bi bil na referendumu zavrnjen, če bi proti njemu glasovala večina volivcev, ki so veljavno glasovali, pod pogojem, da proti glasuje najmanj četrtina vseh volivcev.

Koalicija stališča podpira. PS se še ni izrekla, SD pa želi v ustavi navedbo, da referendum ni dopusten o človekovih pravicah in temeljnih svoboščinah. Strokovnjaki so namreč predlagali, da referendum ne bi bil dopusten o zakonih za odpravo ugotovljene neustavnosti.

Virant tako na mizo daje nekoliko modificiran predlog strokovne skupine, po katerem referendum ne bi bil dopusten o: zakonih o nujnih ukrepih za zagotovitev obrambe države, varnosti ali odprave posledic naravnih nesreč; zakonih o davkih, carinah in drugih obveznih dajatvah ter o zakonu, ki se sprejema za izvrševanje državnega proračuna; zakonih o ratifikaciji mednarodnih pogodb in zakonih, ki odpravljajo neustavnost na področju človekovih pravic in temeljnih svoboščin ali drugo neustavnost.