Virant je na današnji seji kolegija predstavnikom poslanskim skupin razložil, kako je potekala procedura v zvezi s podpisi pod pobudo za referendum o slabi banki Sindikata kemične, nekovinske in gumarske industrije.

S podpisi ravnali v skladu z zakonodajo in internimi akti

Kot je poudaril, so s podpisi ves čas ravnali skladno z zakonodajo in internimi akti. Znova je spomnil, da originalne podpise še vedno hranijo, medtem ko se je napaka zgodila pri kroženju fotokopij podpisov med DZ in notranjimi ministrstvom.

Ta trenutek pa ne morejo vedeti, kje so te fotokopije izginile, zato ne more nihče s prstom kazati ne na DZ ne na MNZ, pravi Virant. Prav tako je nemogoče vedeti, ali je šlo za napako, malomarnost ali naklep, da bi to ugotovili, pa so sprožili ustrezne postopke.

"Išče se krivca zunaj hiše, to pa ni korektno"

Z razlago predsednika DZ niso zadovoljni v SDS, kjer dvomijo, da so službe DZ postopke izpeljale korektno. Vodja poslanske skupine Jože Tanko je predlagal, da se najprej razišče, kaj se je dogajalo v DZ, pred tem pa ne morejo kriviti drugih institucij. "Išče se krivca zunaj hiše, to pa ni korektno," je dejal Tanko, ki meni, da je treba storiti vse, da se ugotovi, kaj se je v vsaki fazi postopka dogajalo.

Virant je na to odvrnil, da bodo odgovornost uveljavljali, če se bo bo pokazalo, da je nekdo storil napako, dotlej pa ne namerava s prstom kazati na nikogar.

Virant bi moral iz objektivnih razlogov odstopiti

Predsednik DZ prav tako ni prepričal poslancev opozicijske PS. Jani Möderndorfer je še vedno prepričan, da bi moral Virant iz objektivnih razlogov odstopiti, saj ni pomembno, kje je nastala napaka, pač pa gre za objektivno in politično odgovornost. Prav tako bi moral po mnenju PS premier Janez Janša zamenjati notranjega ministra Vinka Gorenaka, odgovor na svojo zahtevo po pričakujejo po Janševi vrnitvi iz tujine. Če Janša Gorenaka ne bo zamenjal, so v PS že napovedali, da bodo razmislili o interpelacijo bodisi zoper ministra bodisi zoper vlado.

Odstopil ne bo, bo pa pojasnil okoliščine

Virant je ponovil, da ne namerava odstopiti, je pa napovedal, da se bo glede njihove zahteve po izredni seji, na kateri bi razpravljali o delu DZ, oglasil v poslanski skupini PS in jim pojasnil vse okoliščine zapletov.

Gorenak je sicer v pogovoru za Svet na Kanalu A dejal, da bo ponudil svoj odstop, če bo ugotovljena krivda v njegovih službah.

Möderndorfer je spomnil tudi, da poleg zapletov glede izgubljenih podpisov v DZ poteka tudi preiskava glede njihove zahteve za referendum o zakonu o državnem holdingu. Potrdil je, da so zaradi pristnosti podpisa pod zahtevo kriminalisti obiskali poslanko Melito Župevc, ki je sicer na porodniškem dopustu. Po njegovih besedah gre pri za politične pritiske na opozicijo.

Virant se je strinjal, da je šla pri tem zadeva predaleč, če bodo poslanci med seboj preverjali svoje podpise. Upa, da ta "impulz" za preiskavo ni prišel iz parlamenta ali notranjega ministra, torej iz politike.

Referendum bi bil lahko januarja

Vendar pa vseskozi potekajo pogajanja med ministrstvom za finance in sindikatom KNG, s katerim bi dosegli dogovor in se izognili referendumu. Razpis roka za zbiranje podpisov za referendum je tako usklajen tudi s tem sindikatom.

Referendum o slabi banki bi ob ustreznem številu podpisov in upoštevanju rokov lahko bil januarja.

Virant policijskih preiskav v DZ ne komentira

Predsednik DZ Gregor Virant je potrdil, da je seznanjen z obema kriminalističnima preiskavama, ki potekata v zvezi s podpisi pod zahtevo za referendum o zakonu o državnem holdingu in zaradi zapletov s podpisi pod pobudo za referendum o zakonu za sanacijo bank. Preiskav pa ne želi komentirati.

Kazensko ovadbo proti neznanemu storilcu je zaradi zapletov s podpisi Sindikata kemične, nekovinske in gumarske industrije pod pobudo za referendum o zakonu za sanacijo bank vložil DZ.

Na čigavo pobudo poteka preiskava pristnosti podpisov pod zahtevo 30 poslancev za referendum o državnem holdingu, pa ni seznanjen. Zatrdil je, da je sam ni vložil. Ko je bilo z vidika veljavnosti referendumske zahteve potrebno ugotavljati pristnost podpisov, je namreč Virant zaupal poslancem PS, da so podpisi pod pobudo verodostojni, je pojasni.

Do napake pri kroženju fotokopij

Vnovič se je dotaknil izginulih podpisov pod pobudo za referendum o slabi banki. Po Virantovem mnenju je ključno, da so bili originalni podpisi od prvega dne do danes varni v DZ. Do napake je po njegovih besedah prišlo pri kroženju fotokopij med DZ in notranjim ministrstvom. Virant zagotavlja, da bo naredil vse, da se ugotovi, kje je prišlo do napake.

Kot je pojasnil, je DZ prav zato podal kazensko ovadbo zoper neznanega storilca, danes pa bo predlagal tudi, da postopek glede tega začneta tudi upravna inšpekcija in komisija za preprečevanje korupcije. Virant sicer ponavlja, da ne bo lahko odkriti, kje je do napake s podpisi prišlo.

So ravnali v skladu s predpisi ali ne?

Po njegovem mnenju so službe v DZ in na ministrstvu za notranje zadeve ravnale v skladu s predpisi o pisarniškem poslovanju, ki za referendumsko pobudo ne predvidevajo "nadstandardnega poslovanja". Zagotavlja, da so službe v DZ glede na to, s čemer je on doslej seznanjen, s podpisi ravnale v skladu s pravili DZ, dokončni odgovor pa bo po njegovih besedah dala upravna inšpekcija. Dejstvo pa je, pravi Virant, da so postopki potekali na enak način kot v dosedanjih primerih vlaganja podpisov pod pobudo za začetek postopkov za referendum.

Virantu se zdi sicer neodgovorno, da bi zaradi podpisov "na oltar postavil žrtveno jagnje" samo zato, da bi ustvarili vtis, da je nekdo odgovarjal. Če bodo ugotovili, kdo je za napako kriv, bo zahteval odgovornost, je dejal.

Po njegovem mnenju so službe v državnem zboru in na ministrstvu za notranje zadeve ravnale v skladu s predpisi o pisarniškem poslovanju, ki za referendumsko pobudo ne predvidevajo "nadstandardnega poslovanja".