V pogovoru, ki ga je vodila Tanja Lesničar-Pučko, sta Mejak in Potrč spregovorila o obdobju, ko je Drnovšek v drugi polovici 80. letih minulega stoletja vstopal v politiko. Mejak je dejal, da je imel Drnovšek od nekdaj "svoj koncept, ki ga je uveljavljal ne oziraje se na mnenje drugih". "Ravnal je tako, kot je verjel, da je najboljše," je pojasnil.

Potrč je dodal, da je bil nekdanji predsednik temeljit in je vsako odločitev dobro premislil. "Ko pa je odločitev sprejel, je bil zelo vztrajen, lahko bi rekel tudi trmast. Lahko je bil tudi neprijazen do tistih, ki njegovi odločitvi niso hoteli slediti," je dejal.

Jovanovič je v uvodu dejal, da je zelo vesel, da pogovor o Drnovšku, ki je bil človek z visokimi etičnimi standardi in vrednotami v času, ki je čisto nasprotje tega. "Dlje ko mineva od njegove smrti, bolj se zavedam njegovih človeških in državniških kvalitet ter njegove želje po opazovanju globalnih stvari," je dejal na prireditvi, kjer je igralka Barbara Cerar prebirala odlomke iz njegovih zapisov.

Dodal je, da verjame, da je Drnovšek od nekdaj kazal nekakšno neukrotljivost značaja, ki so jo mnogi interpretirali kot strategijo spopadanja s političnimi problemi in družbenimi situacijami.

Spregovoril je tudi o Drnovškovi bolezni, za katero verjame, da je prinesla tudi čudovite stvari: "Kakorkoli jo tolmačimo, je prišlo do neke nenavadne eksplozije svobodomiselnosti, svobodoljubja in svobodnih dejanj. Janez Drnovšek je postajal čedalje bolj svoboden posameznik, kar so mu mnogi očitali, ker se ni obnašal, kot bi bilo v skladu s pričakovanji."

Dotaknil se je tudi Drnovškovega obiska v romskem naselju Strojanovih leta 2006, ko se je Drnovšek izpostavil s svojim nagovorom vaščanom, ki ga z bivalniki niso hoteli spustiti k Strojanovim. "Njegov humanizem je bil iskren, čutili smo ga lahko skozi kožo, skozi oči in skozi njegov nastop," je poudaril.

Ravno v takšnih primerih se je vedno znova pokazal kot nenavadno občutljiv in odgovoren človek. Kot človek, ki drugače pojmuje politiko, je dodal.

Pagonova pa se je vprašala, ali je pet let od smrti veliko ali malo. "Pri Drnovšku se mi je zgodilo, da sem se vprašala, ali šele pet let. Ne vem, ali se je v teh letih toliko zgodilo ali pa... gledano iz stališča današnjega dogajanja, najbolj pogrešam njegove premišljene molke," je pojasnila.

Drnovškova dela niso velika literatura in jih nihče ne smatra kot takih, vendar pa v svoja dela vnese nekaj novega - o politiki "govori na intimen način, prostodušno", o svoji intimi in svojem notranjem življenju pa veliko manj, je dodala Pagonova.

"Ne spomnim se človeka, ki bi bil tako nekarizmatičen, ko je vstopil v politiko, in tako karizmatičnega, ko je iz nje izstopil," je še poudarila in dodala, da je z Drnovškom v slovenski prostor vstopil nov tip politika.

Ob peti obletnici smrti nekdanjega predsednika bodo v Slovenski kinoteki jutri predvajali dokumentarni film Toma Križnarja in Maje Weiss Darfur, vojna za vodo. Današnje prireditve sta se udeležila tudi vodja poslanske skupine Pozitivne Slovenije Jani Möderndorfer in kandidatka za mandatarko Alenka Bratušek.