Navdih za družbeno-kulturno akcijo je pevka našla pri legendarnem pevcu, mirovniku Johnu Lennonu, sama pa se bori za boljše družbene razmere v Sloveniji, za bolj pravično družbo, za človekove pravice, za slovensko kulturo in besedo. »Borba za državo izraža domoljubje. Nismo domoljubni, če nasilno pojemo domoljubne pesmi, pač pa če se zavedamo, kaj pomeni slovenska kultura ter kaj se lahko zgodi, če bomo razprodani in slovenske besede ne bo več slišati,« je menila.

Podobno kot več umetnikov in kulturnikov, ki se zadnjem času združujejo na različne načine, nekateri denimo v sklopu Protestivala, je tudi Jankovičeva kritična do ravni, kako se danes ravna s kulturo. Ta je po njenem mnenju padla »na raven izpred stotih let«. Boji se, da bo zaradi takšnega odnosa padla tudi kakovost, ki je trenutno na zelo visokem nivoju, kar lahko, kot pravi, potrdi vsaj za gledališko umetnost.

Današnji dogodek ponuja druženje ob nekakšnem »tabornem ognju«, ob katerem lahko vsakdo kaj prebere oziroma pove. Želi si, da bi se prireditev razvila v kontinuirane kavarniške večere, ki pa ne bi bili tako maratonski, kot je današnji.

V ozadju se vrti slovenska glasba, nekaj je tudi tuje, denimo v duhu Lennona, vendar, tako Jankovičeva, pesmi niso uporniške narave ali politično obarvane. »Želim si pozitiven dan, pol slovenske kulture in besede. Tu smo najmočnejši, saj je beseda orožje,« je dodala.

Druženje, ki ga pripravlja skupaj z gibanjem TRS, katerega članica je, in Zvezo COS, je obenem poziv umetnikom, da se bolj angažirajo za slovensko kulturo, oblastnikom pa, da jim vrnejo samostojno ministrstvo za kulturo.