Veniger je na današnji novinarski konferenci navedel, da so na področju gospodarske kriminalitete lani obravnavali skoraj enako število kaznivih dejanj kot leto poprej, pri čemer pa je škoda, povzročena s temi kaznivimi dejanji, lani znašala pol milijarde evrov, leto prej pa 176 milijonov evrov. Po njegovem mnenju takšen podatek priča o tem, da je policija na pravi poti v borbi proti resni gospodarski kriminaliteti. Tudi na področju finančnih preiskav so kriminalisti opravili za petino več preiskav.

Kot je dejal, so lani uvedli nove pristope dela, na primer pri računalniškem preiskovanju. Bolj dejavni so bili po njegovih besedah tudi na področju organizirane kriminalitete, ker so lani obravnavali več kot 500 kaznivih dejanj ter pri tem ovadili več kot 200 oseb, kar je precejšen porast glede na leto 2011, ko so obravnavali 318 kaznivih dejanj in ovadili 129 osumljencev.

Izpostavil je tudi dejstvo, da so po sedmih letih izvedli zaključno akcijo v zvezi z ropom SKB in z dobrim mednarodnim sodelovanjem preiskali še druge številne rope bank in zlatarn. Poleg tega so po njegovih besedah policisti preiskali tudi vse najhujše krvne delikte.

Izboljšanje prometne varnosti

Sodelovali so pri 87 protestnih shodih, pri katerih so policisti po njegovem mnenju preizkušnjo uspešno prestali. "Vse izgrede smo strokovno, učinkovito in zakonito obvladali, ob tem pa ohranili zaupanje slovenske javnosti," je poudaril.

Opozoril je tudi na pomembno izboljšanje prometne varnosti v državi v lanskem letu. Kot je dejal, je bilo lansko leto glede smrtnih žrtev in poškodovanih najvarnejše v zadnjih 20 letih. Število mrtvih v prometnih nesrečah se je namreč v primerjavi z letom poprej zmanjšalo za 7,8 odstotka. Tako je lani v prometu umrlo 130 ljudi, prav tako se je zmanjšalo število tako huje kot lažje poškodovanih v prometnih nesrečah.

Med vzroki za smrtne nesreče pa še vedno prednjači neprilagojena hitrost pod vplivom alkohola. Lani se je tako za kar 14,4 odstotne točke povečal delež alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč. Pri nadzoru cestnega prometa so ugotovili za četrtino manj kršitev, zmanjšalo se je število pridržanj, odvzemov vozniških dovoljenj in zasegov motornih vozil.

Ob tem pa je opozoril na nekoliko večje število smrtnih žrtev v prometu v začetku letošnjega leta. Letos je namreč na slovenskih cestah umrlo že 25 oseb, lani pa v tem obdobju 18.

Jarc sicer meni, da je za zdaj še prezgodaj zaključevati, da so ti trendi posledica omilitve cestno-prometne zakonodaje v preteklih mesecih, saj zakonodaja ne traja niti še leto dni. Če pa bodo ugotovili, da je milejša zakonodaja vzrok za porast prometnih nesreč in števila žrtev, bodo predlagali spremembo zakonodaje.

Kot prioritete policije na področju cestno-prometne varnosti za letošnje leto pa je izpostavil, da ne sme umreti več kot 128 oseb, število hudo poškodovanih pa ne sme preseči 752. Tako bodo aktivnosti policistov usmerjene predvsem na preprečevanje najpogostejših vzrokov prometnih nesreč.

Sicer pa je poudaril, da so vsi ukrepi policije usmerjeni v preprečevanje vzrokov prometnih nesreč. Tako želi zavreči mit, da je policija "inkasantsko naravnana" in da želi z ukrepi le polniti proračun. Po njegovih navedbah so namreč lani izvedli številne preventivnih akcije in izrekli 32.000 opozoril.

Po mnenju Venigerja je slovenska policija lani državljanom uspela zagotavljati visoko raven varnosti. Pri tem je poudaril, da je bilo lani skoraj četrtino manj pritožb državljanov na delo policistov.