Največ za SD

Po rezultatih ankete Slovenski utrip bi PS izbralo šest odstotkov vprašanih in DeSUS 4,4 odstotka. Ostale stranke bi volilo manj kot dva odstotka vprašanih. Slaba tretjina oz. 31 odstotkov anketirancev ne bi volilo nobene stranke, 21,5 odstotka jih ne ve, katero stranko bi volili, 7,8 odstotka pa jih ne bi šlo na volitve.

Ob upoštevanju samo tistih, ki so izbrali določeno stranko, bi jih SD volilo 30,9 odstotka, SDS 25,4 odstotka in PS 16,1 odstotka.

V zvezi z vprašanjem glede političnega kadrovanja v času vlade Alenke Bratušek, jih je več kot polovica vprašanih (57,7 odstotka) mnenja, da je obseg političnega kadrovanja pod sedanjo vlado ostal približno enak, 17,8 odstotka pa jih meni, da se je zmanjšal.

Skoraj 70 odstotkov ne podpira Mišiča na čelu Luke Koper

Anketa je pokazala tudi, da 68,3 odstotka vprašanih ne podpira imenovanja Gašparja Gašparja Mišiča na čelo Luke Koper, 13,5 odstotka vprašanih imenovanje podpira, 18,2 odstotka vprašanih glede tega ni znalo odgovoriti.

V zvezi s to temo sicer največ vprašanih (68 odstotkov) meni, da so obsodbe imenovanja Gašparja Mišiča, ki prihajajo s strani prvakov koalicijskih strank, izraz politične preračunljivosti in dvoličnosti, saj se sami obnašajo podobno.

Glede uvajanja ključnih reformnih ukrepov vlade pa največ anketirancev (68,5 odstotka) meni, da gre pri zamudah pri uvajanju ključnih reformnih ukrepov za namerno zavlačevanje.

Tretjina zadovoljnih s poročanjem medijev

Osrednja tema tokratne ankete so sicer bili mediji. Anketa je pokazala, da je 40,8 odstotka vprašanih srednje zadovoljno s poročanjem slovenskih medijev, tretjina pa je zadovoljnih.

Slaba polovica vprašanih ocenjuje, da imajo mediji enak odnos do obeh političnih skrajnosti, medtem ko jih 23,8 odstotka meni, da so bolj naklonjeni politični levici.

Najbolj zaupajo Radiu Slovenija, najmanj Slovenskim novicam

Anketa je pokazala tudi, da anketiranci v povprečju najbolj zaupajo Radiu Slovenija, Televiziji Slovenija in POP TV, najmanj pa Žurnalu in Slovenskim novicam.

Anketa je bila opravljena v času od 9. do 13. septembra. V telefonsko opravljeni anketi so sodelovali 903 polnoletni prebivalci Slovenije, opravila pa jo je Fakulteta za uporabne družbene študije.

Polovica likvidacije bank ne podpira

Likvidacija Probanke in Factor banke s poroštvom države v slovenski javnosti nima prevladujoče podpore. Nasprotno, 51 odstotkov sodelujočih v anketi, ki je objavljena v današnji izdaji časnika Delo, te likvidacije ne podpira. Za podporo se jih je izrekla tretjina, 34 odstotkov.

O tem, kakšne posledice za slovenski bančni sistem bi lahko imela likvidacija teh dveh bank, so mnenja razpršena. Da bo vpliv velik, jih meni 22 odstotkov, prav tako 22 odstotkov se jih je odločilo za srednjo oceno - da vpliv ne bo ne velik ne majhen. Devetnajst odstotkov jih pravi, da bo vpliv majhen, in 22 odstotkov, da vpliva ne bo.

Občin imamo preveč

Precej enotno pa je javno mnenje o številu občin v Sloveniji. Splošna ocena je: imamo jih preveč. Tako je v anketi Dela odgovorilo 79 odstotkov vprašanih. Da je sedanjih 212 občin ravno pravšnje število, jih je menilo 18 odstotkov, samo en odstotek pa, da jih je premalo.

Tudi o tem, da bi se morale občine povezati v večje enote lokalne samouprave, si je javnost edina. Tako je menilo 78 odstotkov anketiranih, proti jih je bila petina, 20 odstotkov. Večina anketirancev je tudi pripravljena sprejeti pripojitev svoje občine drugi občini.

Da bi na posvetovalnem referendumu glasovali za pripojitev, jih je zatrdilo 59 odstotkov. Nasprotno se jih je opredelila dobra tretjina, 36 odstotkov.

33 odstotkov za uvedbo kriznega davka

Anketirani so se tudi odločali med več mogočimi načini varčevanja, ki bi bili zanje najbolj sprejemljivi. Največ, 33 odstotkov, se jih je izreklo za uvedbo kriznega davka. Ukinitev rekreacijskega dodatka upokojencem se najbolj sprejemljiva zdi desetim odstotkom vprašanih.

Linearno znižanje pokojnin se zdi sprejemljivo osmim odstotkom vprašanih, znižanje štipendij pa štirim odstotkom. Čeprav odgovor, da se jim noben način varčevanja ne zdi sprejemljiv, ni bil predviden, je tako odgovorila četrtina vprašanih.

Naročnik ankete je uredništvo Dela. Telefonsko anketiranje je 10. in 11. septembra na reprezentativnem vzorcu 418 odraslih državljanov opravil oddelek za tržne raziskave Delo Stik.