"Nisem ovira za dogovore," je po današnji seji sveta PS poudaril Janković. Tako je svetu stranke danes ponudil t. i. bianco odstopno izjavo brez datuma, ki jo bo podpisal tisti dan, ko oziroma če bo sestavljena nova vlada.

Potencialne partnerice morebitne nove vlade je pozval, naj ne iščejo težave v PS. "Če imajo zdaj izgovor, pa je to njihov problem," je dodal.

Hkrati je izpostavil, da ne bo pustil, da "zlorabljajo" Bratuškovo, ki jo PS uradno predlaga za mandatarko v smislu, da bi vložili konstruktivno nezaupnico, ne da bi vedeli, ali bodo sestavili novo vlado. Zato Janković predlaga, da se pogovori pričnejo.

Pozitivna Slovenija kot omenjeno za mandatarko predlaga vodjo stranke Alenko Bratušek in poslansko skupino poziva, naj vloži konstruktivno nezaupnico vladi.

PS nasprotuje izigravanju ustave v smislu slamnatega mandatarstva, je pojasnila Bratuškova, ki v petek začne pogovore s poslanskimi skupinami. Po njenem je prav, da vlado oblikujejo za prehodno obdobje. "Za tiste, ki verjamejo, da je v Sloveniji treba nekaj spremeniti, je danes izgovorov konec," je po seji povedala Bratuškova.

Kdaj bi utegnili vložiti nezaupnico, ni konkretno odgovorila, saj se bodo o tem in o drugih rokih pogovorili s poslanskimi skupinami. Po njenem mnenju je prav, da se vlada oblikuje za prehodno obdobje in da se stranke dogovorijo, kdaj bo šla po zaupnico v DZ. To bi bilo po njenih besedah stvar dogovora, ocenjuje pa, da bi bila vlada za maksimalno eno leto.

Svet stranke je tako danes sprejel sklep, da nasprotujejo vsakršnemu izigravanju ustave in zakonov v smislu t.i. slamnatega mandatarstva in si prizadeva za izpeljavo nezaupnice v skladu z ustavo, torej z imenovanjem novega mandatarja in imenovanjem vlade.

Svet stranke tudi ugotavlja, da PS v skladu s strankino Temeljno listino Slovenija 20120 svojo politiko gradi na odprtosti, participaciji in argumentiranem dialogu, ki izključuje enostranska izsiljevanja in pogojevanja. "Samo tako je mogoče v Sloveniji zagotoviti prostor dejanskega sooblikovanja politik in ustvarjati kulturo argumentiranega dialoga, ki vključuje vnaprejšnje vključvanje vseh deležnikov," je dejala Bratuškova.

Vlada Janeza Janše ni dobra rešitev

Člani predsedstva SD so sprejeli sklep, da vlada Janeza Janše ni dobra rešitev in da "je treba narediti vse, da čim prej gre". SD po Lukšičevih besedah čaka, da PS predlaga kandidata za mandatarja, ki bo imel program in v njem določeno, kdaj bodo predčasne volitve. Potem se bodo z mandatarjem pogovarjali o programu vlade in datumu volitev. Za vse te pogovore pa je pogoj, da Janković odstopi z vrha PS.

Slovenija po Lukšičevih besedah potrebuje močno in stabilno vlado, do katere je mogoče priti le preko predčasnih volitev. Parlament je preveč kontaminiran z etičnimi problemi, hkrati pa ni neke močne politične večine, ki bi lahko pripeljala do močne vlade, je dejal.

Na vprašanje, kdaj bi se po konstruktivni nezaupnici lahko oblikovala vlada, je odgovoril, da sklep o vstopu SD v koalicijo sprejema konferenca stranke, za kar potrebujejo tudi določen čas. Predvsem pa po njegovih besedah potrebujejo tudi čas, da izčistijo skupne točke nove vlade. Lukšič je poudaril, da za SD ne pride v poštev razprodaja slovenskega državnega premoženja, zavzemajo se za iskanje strateških partnerjev in tujih naložb.

Prvi koraki v zvezi s pripravami na volitve

Na predsedstvu so sicer začeli tudi prve korake v zvezi s pripravami na volitve, med drugim so sestavili tudi volilni štab. "Socialni demokrati smo pripravljeni na izzive, ki so pred stranko in pred Slovenijo," pravi Lukšič.

Vodja poslanske skupine SD Janko Veber in vodja poslancev DeSUS Franc Jurša sta že dopoldne potrdila, da je neformalna kandidatka za mandatarko začasna vodja PS Alenka Bratušek. Bratuškova se je zavila v molk in izjav medijem za zdaj ne daje.

O konstruktivni nezaupnici vladi že razpravlja svet Pozitivne Slovenije. Danes se bo torej razjasnilo tudi vprašanje Jankovićevega umika iz stranke, s čimer nekateri pogojujejo podporo Alenki Bratušek za mandatarko.

Odvisno od potencialnih koalicijskih partnerjev

Vse je odvisno od tega, ali bodo Bratuškovo potencialni koalicijski partnerji podprli, je v izjavi novinarjem dejal Jurša. Ocenil je, da je za konstruktivno nezaupnico že dovolj poslanskih glasov.

Veber pa pričakuje, da bodo predlog za kandidaturo Bratuškove uradno dobili tudi v presojo. Če pa se bo Bratuškova za to odločila, pričakuje, da se pride v poslansko skupino predstaviti.

Vodja poslancev SD meni, da napoved podpredsednika DL Janeza Šušteršiča po sredini seji sveta, da ne bo kandidat za finančnega ministra, odpira možnost dogovarjanja o novi vladi. Umik Šušteršiča je po Vebrovih besedah dober znak za to, da lahko začnejo reševati ukrepe, ki so "nas pripeljali v izgubo bonitete". A izpostavlja še vsebino, ki ostaja kljub napovedi Šušteriča in jo bo treba "bistveno spremeniti".

Treba bo resno analizirati ukrepe

Spomnil je, da se bo treba v postopkih, ki so pred morebitno novo vlado, s to vsebino soočiti in resno analizirati ukrepe, ki jih je zastavil nekdanji minister. Veber navaja slabo banko, zakon o državnem holdingu in zakon o uravnoteženju javnih financ. Sindikati v javnem sektorju namreč po njegovih besedah opozarjajo, da lahko sistem deluje še do okoli polletja.

Ob tem se zastavlja resno vprašanje, kako bodo sploh lahko pokrivali vse obveznosti, je opozoril. Glede na to, kako je bil sprejet proračun in kako je zastavljen zakon o izvrševanju proračuna, po Vebrovem mnenju kaže na to, da bo lahko prišlo do velike blokade.

Na vprašanje, kaj v SD pričakujejo, ali noveliranje omenjenih zakonov ali odpravo ukrepov in projektov, pa je odgovoril s tem, da pričakujejo tudi mnenje morebitne nove mandatarke. Pogovor o teh vsebinah pa je po njegovih ocenah bistven ob oblikovanju nove vlade.

Novakova: Morebitno vlado bo težko držati skupaj, v njej bo veliko egocentričnih oseb

Mandatar morebitne nove vlade ne bo imel lahkega dela, meni predsednica NSi Ljudmila Novak. Ocenjuje namreč, da so predsedniki potencialnih partneric "precej egocentrični" in jih bo zato "težko držati skupaj". Kdor koli bo mandatar, pa si uspeha vlade želi zaradi Slovenije, čeprav je kritična do tega, da se o programu morebitne vlade nič ne govori.

Nova Slovenija, ki za zdaj še edina ostaja v koaliciji ob največji vladni stranki, v drugačno sestavo vlade ne bo šla, je zagotovila predsednica te stranke Ljudmila Novak.