Inštitut za afriške študije je v sodelovanju z agencijo IN in Evropsko mrežo za enakost spolov s februarjem lani začel z enoletnim projektom Empower - raznolikost se splača, današnjo konferenco pa so organizirali ob zaključku projekta. Na njej bodo med drugim govorili o spodbujanju in izzivih aktivne politike zaposlovanja v luči raznolikosti, o zaposlovanju invalidov, o diskriminaciji v zaposlovanju z verske perspektive ter o diskriminaciji migrantskih delavcev.

Tudi te je Čebašek-Travnikova izpostavila v svojem nagovoru in pri tem opozorila na neplačevanje plač ter neustrezno ravnanje z zaposlenimi. O projektu Empower pa je povedala, da je usmerjen v pomoč tistim skupinam prebivalcev, ki so zaradi svojih osebnih lastnosti postavljene na rob družbe.

Raznolikost je po njenih besedah podlaga, na kateri se razvijata stigmatizacija in njena posledica diskriminacija. "Žal ljudje, ki so zaradi obeh prizadeti, praviloma ne znajo ali ne upajo sprožiti postopkov, v katerih bi se lahko borili za svoje pravice," je pojasnila. Med drugim je omenila težave žensk, zlasti pri nosečnosti, težave pri zaposlovanju pripadnikov romske skupnosti in odstranjevanje starejših delavcev.

"Ugotavljamo, da je napotitev na sodno pot uveljavljanja pravic neučinkovito, predrago in predolgo," je še povedala o kršitvah pravic delavcev in dodala, da se zato pri tem postavlja vprašanje njihovega pravnega varstva in pravne države.

Namen projekta Empower - raznolikost se splača je spodbuditi podjetja in institucije javne uprave k razmišljanju o možnostih in priložnostih za razvijanje in uporabljanje strategij upravljanja z raznolikostjo med procesom zaposlovanja. V projektu so med drugim za vodilne v zasebnih in javnih podjetjih pripravili delavnice, pripravili pa bodo tudi priporočila s področja zaposlovanja in raznolikosti.