V Splošni bolnišnici Rakičan je varuhinja s sodelavci namerila med 26 in 28 stopinj Celzija, v kirurški stolpnici Univerzitetnega kliničnega centra Maribor pa tudi do 33,5 stopinje Celzija, navajajo pri varuhu.

V čakalnici urgence v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana so se temperature gibale okoli 27 stopinj Celzija, na hodnikih okoli 30 stopinj. V triaži je bila klima v okvari, zato so bile tam temperature še višje.

Okoli 30 stopinj Celzija je bilo v ljubljanski porodnišnici pred informacijami, kjer veliko mamic, tudi z dojenčki, čaka na ultrazvok. Porodni blok je klimatiziran, a se klime občasno kvarijo, v sobah pa je bilo sredi dneva okoli 29 stopinj.

V zaporu v Murski Soboti je varuhinja namerila od 29 do 34 stopinj Celzija, nekoliko nižje so bile temperature v domovih za starejše na Rakičanu in v Slovenskih Konjicah.

Nič kaj hladneje ni policistom. Na policijski postaji Maribor II so v ponedeljek delali v temperaturah med 32 in 34 stopinj Celzija.

Varuhinja bo ugotovitve posredovala vodstvom obiskanih institucij in ministrstvom ter jih pozvala, da po potrebi sprejmejo dodatne ukrepe za odpravo ugotovljenih nesprejemljivih bivanjskih pogojev oskrbovancev, bolnikov in zaprtih oseb ter tudi delovnih pogojev delavcev v javnih institucijah.

Meritve temperatur v poletnih dneh varuhinja človekovih pravic opravlja že štiri leta ter vsakič priporoči sprejetje primernih ukrepov za zagotavljanje dostojnih pogojev bivanja najbolj ogroženih skupin prebivalcev, zlasti tistih, ki jim je gibanje zaradi zdravstvenega stanja ali drugih razlogov omejeno.

Kot so danes sporočili iz njenega urada, varuhinja tudi letos ugotavlja, da se stanje v štirih letih ni bistveno spremenilo in da so temperature v nekaterih primerih izrazito neugodne. "Neznosne bivanjske in delovne temperature so lahko nehumane in ponižujoče in predstavljajo svojevrstno obliko nečloveškega ravnanja z osebami, ki si v danih okoliščinah ne morejo pomagati," je opozorila.