Kot je v izjavi po srečanju dejala Nussdorferjeva, so današnji dan izkoristili, da vidijo, kje so in kdo je kriv, zakaj se šola za otroke s posebnimi potrebami ne gradi. V sredo bi moral biti slovesen podpis za začetek gradnje, a ga ne bo. Tako bo varuhinja za prvi šolski dan povabila ptujskega župana Štefana Čelana in tudi župane okoliških krajev, da se "usedejo skupaj in pogovorijo, kaj se še da narediti" glede na to, da gradbeno dovoljenje poteče decembra 2014.

V.d. generalnega direktorja direktorata za investicije v ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport Mitja Valič je v zvezi s tezo, da je ministrstvo glavni ali eden izmed večjih krivcev, da projekt ni prišel do svojega zaključka, povedal, da so že pojasnili, da je "največji del bremena za izvedbo tega projekta na plečih občine Ptuj".

Ministrstvo še vedno stoji za tem projektom in ga podpira, vse aktivnosti so, kot je pojasnil, usmerjene v zagotovitev deleža financiranja, kar je okoli 44 odstotkov celotne vrednosti investicije (4,2 milijona evrov).

"Mestni občini Ptuj je bil izdan sklep o sofinanciranju te naložbe v višini 1,6 milijona evrov s strani ministrstva za štiri leta, a sredstva res niso bila porabljena, ker od občine nikoli nismo dobili zagotovila, da se bo gradnja dejansko in v resnici začela," je še razložil Valič.

Ko bo resen pristop

Ko bo občina Ptuj resno in odgovorno pristopila k izvedbi tega projekta, za kar v ministrstvu po Valičevih besedah iskreno upajo, da bo čim prej, bo deležna finančne podpore ministrstva.

Ravnateljica Osnove šole dr. Ljudevita Pivka Dragica Emeršič je na podlagi današnjega sestanka izrazila upanje v začetek gradnje novih prostorov, ki bodo za njihove učence s posebnimi potrebami primerni za izvajanje strokovnih dejavnosti. Sedanji prostori so namreč vlažni in neprimerni, še posebej za gibalno ovirane učence.

Starši otrok s posebnimi potrebami po besedah ene od njih Zdenke Vindiš Zavratnik prav gotovo niso tisti, ki bi iskali krivce in kazali na njih. "Tukaj smo, da zaščitimo pravice svojih otrok, zapisane v ustavi in v zakonih," je dejala in dodala, da so se obrnili na varuha, da zaščiti pravice njihovih otrok pred delovanjem lokalne politike in tudi države.

Napovedala je, da bodo starši na prvi šolski dan organizirali protestni shod, s katerim želijo opozoriti slovensko javnost, v kakšnih razmerah se šolajo otroci s posebnimi potrebami. Starši sicer pričakujejo pričetek gradnje novih prostorov še letos.

Gasilci po navedbah predsednika Združenja poklicnih gasilcev Slovenije Janija Podrepška nadaljujejo akcijo zbiranja sredstev za novo šolo preko poslanih sms, ki jo je pričela varuhinja. V ta namen bodo organizirali tudi tri dobrodelne koncerte na Štajerskem, v septembru pa še dražbo slik.