Nova uprava, ki je začela delovati z začetkom letošnjega leta, je relativno velik organ, reorganizacija, znotraj katere so se vanjo združile različne institucije, pa je zelo zahtevna in še zdaleč ni končana, je na novinarski konferenci v Ljubljani, namenjeni predstavitvi uprave, poudaril vršilec dolžnosti direktorja Jernej Drofenik. V upravi je zaposlenih 395 ljudi, od tega 259 inšpektorjev.

Proračun za delo uprave za letošnje leto je težak 35,3 milijona evrov. Uprava »deli usodo celotne gospodarske in finančne situacije«, ob tem pa je proračun dediščina proračunov, ki so bili narejeni za posamezne institucije še pred začetkom letošnjega leta. »Združevali smo proračune, ki so bili definirani po različnih organih,« je pojasnil Drofenik.

Večina proračunskih postavk se je v letošnjem letu sicer znižala, še večja pa so znižanja skozi daljše časovno obdobje. Je pa nespremenjena ostala proračunska postavka monitoringa, prav tako se sredstva ne znižujejo pri analizi odvzetih vzorcev inšpekcije. V upravi tako za letošnje leto načrtujejo, da bodo v celotni verigi odvzeli okoli 5800 vzorcev, kar je nekoliko več kot v letu poprej.

Sicer pa bodo ključne aktivnosti uprave v letošnjem letu izvedba ukrepov za uravnoteženje mase za plače ter izpeljava notranje reorganizacije. Vodstvo se bo posvetilo tudi optimizaciji delovnih procesov, bistveno pa bo - ne glede na finančne in ekonomske razmere - zagotavljati visok nivo varnosti hrane, še poudarja Drofenik.

Namestnica vršilca dolžnosti generalnega direktorja uprave Vida Čadonič Špelič pa je ocenila, da »verjetno ni bilo nikoli težje voditi organa javne uprave, kot je letos«. Poudarila je, da se bo vodstvo zelo trudilo izogniti se kakršnemu koli odpuščanju. »V zadnjih letih je bilo že okrnjeno novo zaposlovanje, s tem pa tudi priliv svežega znanja. Odhod sedanjih zaposlenih zaradi odpuščanja bi bil res udarec za to upravo,« je poudarila.

Sicer pa je tudi Čadonič Špeličeva zagotovila, da bo uprava z obstoječim kadrom in obstoječimi proračunskimi sredstvi, ki so se zmanjšala tudi na materialnih stroških, poskušala obdržati »visok nivo storitev«, ki jih prepoznava tudi EU. Ta nas namreč glede na kakovost storitev na različnih področjih skupaj z Luksemburgom in Avstrijo umešča na prva tri mesta med vsemi članicami EU.

V lanskem letu so sicer oddelki, vključeni v novo upravo, že prihranili okoli pol milijona evrov z ukinitvijo oddelkov, nepodaljšanjem pogodb za določen čas in upokojitvami. Upokojilo se je tudi 13 veterinarjev. Kljub vsemu za mase za plače v začetku leta upravi manjka še 800.000 evrov. Zato so v skladu z izraženim interesom šest javnih uslužbencev premestili na druga mesta znotraj ministrstva, 279.000 evrov pa so prihranili s spornim posegom v režim stalne pripravljenosti. Določen del sredstev želijo pridobiti tudi z vključitvijo v evropske projekte.

Čadonič Špeličeva je sicer danes zavrnila očitke sindikata veterinarjev na račun novega režima stalne pripravljenosti. Ta 365 dni na leto, sedem dni na teden ostaja na področju kužnih bolezni. Enako velja za sistem hitrega obveščanja na področju živil živalskega in rastlinskega izvora ter krme. Sistem stalne pripravljenosti pa bo okrnjen na območnih uradih, kjer v nočnem času takšne pripravljenosti na primer ne bo več.

»Za živali je, kadar gre za ogrožanje njihovega zdravja in življenja, kljub temu poskrbljeno,« je poudarila Čadonič Špeličeva. Veterinar, ki zdravi na nekem teritoriju, je namreč živali v nujnih primerih dolžan nuditi prvo pomoč. Zagotovljeno pa je tudi izvajanje stalne pripravljenosti na mejnih prehodih, na primer v Luki Koper sedem dni na teden, tudi izven poslovnega časa, je dodala.

Čadonič Špeličeva se sicer zaveda, da je prisotnost državnih veterinarjev v klavnicah in pisanje certifikatov izrazita potreba gospodarstva, kateremu na upravi skušajo nuditi vso potrebno podporo. »Klavnice za zdaj še niso v čakalnici, če se bo trend nadaljeval, pa se bo postavila čakalnica, kar pomeni, da klavnice ne bodo mogle klati, kadar bodo želele, ampak takrat, ko bomo lahko zagotovili veterinarja,« je poudarila. Podobno se sicer že zdaj kdaj dogaja v času dopustov veterinarjev.

Dotaknila pa se je tudi napovedi sindikata veterinarjev, da bi lahko veterinarji celo stavkali. »Sama stavka je pravica sindikata, vendar se bomo zelo potrudili, da bomo odprta vprašanja rešili za mizo,« je poudarila. Dodala pa je še, da se s kmetijskim ministrom Francem Bogovičem pogovarjajo tudi o izvajanju sistema uradnih pregledov, za katerega zmanjkuje denarja.