Prepoved oziroma omejitev zaposlovanja v državni upravi za nekatere ministre odhajajoče vlade Janeza Janše očitno ne velja. Minister za obrambo Aleš Hojs je tako kar tri od štirih javnih uslužbencev, ki so bili zaposleni v njegovem kabinetu na zaupanje, v zadnjih dneh in mesecih na ministrstvu zaposlil za nedoločen čas.

Zadnja zaposlitev za nedoločen čas v ponedeljek

Vodjo kabineta Valentina Hajdinjaka, ki je bil tiskovni predstavnik prve Janševe vlade in se je na obrambno ministrstvo (MORS) preselil po krajši epizodi na zdravniški zbornici, ko jo je vodila Gordana Kalan Živčec, so s 15. marcem zaposlili v obveščevalno-varnostni službi (OVS) MORS. Spomnimo, da je bil dolgoletni direktor OVS Damir Črnčec, ki ga je Janševa vlada že na ustanovni seji imenovala za direktorja Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (Sova). Janša je sicer na včerajšnji seji vlade na podlagi odstopne izjave Črnčeca razrešil s tega položaja. Do imenovanja novega direktorja Sove bo agencijo vodil njegov namestnik. Črnčec, ki je bil kot uradnik za nedoločen čas že zaposlen na MORS, je sicer izrazil željo, da bi svojo poklicno kariero nadaljeval na področju izobraževanja v Slovenski vojski. Tako bo v prihodnje deloval na katedri, ki je oblikovana v centru vojaških šol, sočasno pa bo svetoval tudi načelniku generalštaba Slovenske vojske.

V ponedeljek so za nedoločen čas na MORS zaposlili tudi Špelo Belina, ki bo odslej na delovnem mestu administratorja v centralnem registru Nata/podregistru EU. Podsekretarja v Hojsovem kabinetu Andreja Kavarja so s 1. februarjem premestili na delovno mesto višjega svetovalca za podregister Nata v direktoratu obrambnega ministrstva, s 1. marcem pa so ga razporedili na delovno mesto svetovalec-vodja podregistra Nata in pomočnik obrambnega svetovalca v stalnem predstavništvu RS pri Natu in EU. Ob obrazložitvi, zakaj je prišlo ravno pred odhodom do omenjenih zaposlitev za nedoločen čas, so se na MORS posuli s pepelom. »Glede zaposlovanja želimo poudariti, da je zaradi prepovedi oziroma omejitev zaposlovanja v državni upravi ministrstvo za obrambo v zadnjih petih letih zaposlilo izredno malo novih javnih uslužbencev. Praviloma je ministrstvo zaposlovalo samo v primerih, ko za določene strokovne profile znotraj ministrstva ni bilo ustreznih kandidatov,« so nam pojasnili na ministrstvu, kjer so si tako v tem kot tudi v prejšnjem mandatu vlade prizadevali za korenito zmanjševanje števila zaposlenih v upravnem delu. »Od leta 2008 do letošnjega leta se je število zaposlenih v upravnem delu brez uprave za zaščito in reševanje zmanjšalo s 1222 na 756,« so poudarili.

Duša Trobec Bučan le prišla do zaposlitve

Odhajajoči minister za notranje zadeve Vinko Gorenak je med svojim mandatom kar štiri uslužbence, vezane na njegovo zaupanje, naknadno zaposlil za nedoločen čas na notranjem ministrstvu. Gorenakovo vodjo kabineta Ivo Zorenč, ki je leta 2010 kot kandidatka SDS kandidirala za županjo Bistrice ob Sotli, so z lanskim 1. julijem trajno premestili na MNZ. Pred tem je bila sicer zaposlena v vladni službi za podnebne spremembe, ki pa so jo z nastopom Janševe vlade ukinili. Delovno razmerje za nedoločen čas je po podatkih MNZ s koncem lanskega septembra sklenila tudi Duša Trobec Bučan. Spomnimo, da se je želela ministrica za lokalno samoupravo in regionalni razvoj v Pahorjevi vladi septembra 2011 vrniti na pravosodno ministrstvo, a so ji takrat na ministrstvu pojasnili, da bi se lahko, kot določa zakon, brez težav vrnila v prvih treh mesecih po prenehanju funkcije. Ker pa se je takrat ta čas iztekel, bi morala za prosto delovno mesto kandidirati enako kot vsi drugi iskalci zaposlitve.

Delovno razmerje za nedoločen čas na MNZ sta v Gorenakovem mandatu sklenila še Sebastjan Apat, ki je bil pred tem zaposlen kot strokovni sodelavec v poslanski skupini SDS, in nekdanji kriminalist David Smolej. »Smolej je najmlajši član mojega kabineta. Kot svojega študenta sem ga spoznal pred dobrima dvema letoma in sedaj pri meni pripravlja magistrsko nalogo,« je reference svojega sodelavca ob nastopu mandata obrazložil Gorenak. Sicer pa so bili še včeraj v Gorenakovem kabinetu na zaupanje zaposleni Dejan Kaloh, Mateja Vrečar in Mateja Šešerko

Dodajmo, da so (nekdanjo) predstavnico SDS za odnose z javnostmi Katarino Culiberg, ki so jo konec lanskega avgusta zaradi kadrovskih potreb razporedili v kabinet ministra Žige Turka, s 1. marcem začasno premestili na delovno mesto podsekretarke, kjer bo do predvidoma decembra nadomeščala sodelavko na porodniškem dopustu.