Predsednik ZSSS Dušan Semolič je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani uvodoma ponovil, da se s predlagano novelo uvaja prvi krizni davek in da nas po novem letu najverjetneje čaka še eden.

Skrbi ga "nedvomno sporočilo" vladne strani s petkove seje Ekonomsko-socialnega sveta, da želi avtomatično usklajevanje z rastjo cen življenjskih potrebščin odpraviti trajno in ne le začasno, in sicer ne le pri dohodnini, temveč na vseh področjih.

Prav avtomatično usklajevanje plač, pokojnin, socialnih transferjev, nadomestil, dodatkov ipd. pa je bilo doslej po Semoličevih besedah pravilo socialne države. Odprava tega mehanizma bi, ker je tako močno vgrajen v "vse pore naše družbe", prizadela mnoge, je dejal. Posebej ga je zmotilo, da se avtomatizem za ljudi želi ukinjati v času, ko se ga vgrajuje za reševanje bank.

Dodatnih okoli 30 milijonov evrov

Glede na vladne podatke, ki jih je navedel, naj bi se v proračun z ukinitvijo avtomatičnega usklajevanja olajšav in dohodninske lestvice z inflacijo nateklo dodatnih okoli 30 milijonov evrov.

V povprečju bi bila dohodnina višja za dva odstotka. Najbolj bi bila prizadeta skupina ljudi, ki mesečno zasluži do dve povprečni plači in je tudi najštevilčnejša, saj predstavlja skoraj 95 odstotkov zavezancev, in sicer bi ti posamezniki plačevali okoli tri odstotke več dohodnine. Tisti z več kot sedemkratnikom povprečne plače bi medtem plačevali le okoli 0,3 odstotka več dohodnine, je nanizal sindikalist.

Kot je pojasnil, pa jih v ZSSS posebej skrbi za tiste, ki prejemajo minimalno plačo ali pa so na socialnih transferjih. Tem namreč veliko pomeni vsak evro ter že sedaj nosijo največje breme krize in varčevalnih ukrepov, je povedal.

Predlagana ukinitev avtomatičnega usklajevanja olajšav in dohodninske lestvice z inflacijo bo po njegovih besedah zmanjšala povpraševanje, posledično pa še okrepila padanje bruto domačega proizvoda (BDP). "To je izjemno nevaren trend," je poudaril.

Nižanje plač

V tej luči je spomnil, da so se bruto plače med januarjem in aprilom letos že znižale za 2,8 odstotka, neto plače pa za dva odstotka ter da se je končna potrošnja v prvem četrtletju letos v letni primerjavi že skrčila za 5,4 odstotka. Dodatno nižanje plač, kupne moči in s tem potrošnje pa bo gospodarski položaj Slovenije še poslabšalo, je dodal.

Tovrstni ukrepi, tako Semolič, predstavljajo spiralo navzdol, vodijo namreč v novo zniževanje plač in novo odpuščanje.

Izvršni sekretar pri ZSSS Goran Lukič je spomnil, da je vlada ukinitev avtomatičnega usklajevanja transferjev posameznikom in gospodinjstvom napovedala že v programu stabilnosti, ki ga je spomladi poslala v Bruselj. Slovenija se je po njegovih besedah k temu zavezala sama od sebe, 1. oktober, ko bo morala dokazati konkretne javnofinančne ukrepe, pa ji sedaj pride zelo prav, verjame.

Izpostavil je še, da predlagana novela ukinja posebno osebno olajšavo za tiste Slovence, ki dnevno odhajajo na delo v Avstrijo. To bo v Pomurju in Podravju, kjer z delom v tujini rešujejo problem brezposelnosti v Sloveniji, povzročilo veliko nejevolje, je prepričan.

Vladna stran je sicer v petek na ESS predlagala, da se reševanje vprašanja avtomatičnega usklajevanja pri dohodnini rešuje v zakonu o izvrševanju proračuna, ta točka pa za zdaj ostaja odprta.

Potem ko so se o ukrepih za izhod iz krize s premierko Alenko Bratušek že sestali predstavniki delodajalcev, naj bi se ta teden tudi predstavniki sindikatov.