Pogodba med Žitom in agencijo določajo, da agencija pri sklepanju pogodb o zaposlitvi z najetim delavcem upošteva veljavno slovensko zakonodajo. V Žitu so se seznanili s predlogom te pogodbe in po mnenju njihove odvetniške pisarne pogodba med agencijo in delavci ni skladna z zahtevami in standardi slovenske delovnopravne zakonodaje.

"Zaradi navedene kršitve smo danes odpovedali pogodbo. Vsem najetim delavcem, ki sodelujejo z agencijo, smo ponudili možnost nadaljnjega dela v Žitu preko drugih zaposlitvenih agencij," je danes v sporočilu za javnost pojasnil Bojc.

Dodal je, da za vse delavce, ki jih v Žitu najemajo preko različnih zaposlitvenih agencij, v povprečju plačajo 1380 evrov, za nikogar pa manj kot 1146 evrov bruto za polni delovni čas, odvisno od delovnega mesta in izmene. Takšno plačilo je po Bojčevih besedah v skladu s slovensko delovnopravno zakonodajo.

V Žitu je sicer zaposlenih 1164 ljudi, od tega 1120 za nedoločen čas, 44 pa za določen čas. Poleg tega glede na sezonske potrebe proizvodnje v povprečju 50 delavcev najamejo preko agencij. Kot zatrjuje prvi mož Žita, se s tako visokim deležem zaposlenih s pogodbami o zaposlitvi za nedoločen čas uvrščajo v sam vrh družb iz vidika zaposlovanja za nedoločen čas.

Sicer pa z vsemi ostalimi zaposlitvenimi agencijami sodelujejo korektno. Njihove storitve so po besedah Bojca potrebne zato, ker količine naročil v času nihajo in teh nihanj ni mogoče predvideti vnaprej. Z dodatnim zaposlovanjem ob viških proizvodnje lahko hkrati zagotavljajo delo dodatnim delavcem in pravočasno izpolnitev naročil.

Prvi mož Žita je še zapisal, da bodo v okviru pravnih možnosti še naprej ščitili delavce in ukrepali za preprečitev kršenja njihovih pravic. Sindikate in zaposlene bodo posebej pozvali, da jih tudi v prihodnje opozorijo na morebitne sporne prakse v njihovem pogodbenem odnosu z zaposlitvenimi agencijami. Poslovne prakse, ki ne spoštujejo slovenske delovnopravne zakonodaje, namreč v Žitu obsojajo, je dodal.

V podravski območni organizaciji ZSSS so pretekli teden opozorili na sporne pogodbe za najete delavce v družbi Žito v Mariboru. Ti naj bi od slovaške agencije Job Service prejeli pogodbe v slovaškem jeziku in z navajanjem slovaške zakonodaje, ponujeno pa naj bi jim bilo plačilo, ki je precej pod minimalno plačo.

Inšpektorat RS za delo je na podlagi pridobljenih informacij o domnevnih kršitvah opravil izredni inšpekcijski nadzor. Inšpektorji so ugotovili, da delodajalec za šest delavcev ni predložil dokazil o zakonitosti zaposlitve, zato so mu izrekli prepoved nadaljevanja delovnega procesa z delavci, ki nimajo urejenega statusa.