Za zadnje četrtletje je sicer značilno, da je povpraševanje po delovni sili vedno nekoliko manjše, pa vendar so manj kot 4000 prostih delovnih mest nazadnje zabeležili v zadnjem četrtletju 2009, so zapisali na statističnem uradu.

Delodajalci so največ prostih delovnih mest - za prosta delovna mesta se štejejo delovna mesta, za katera se do zadnjega dne posameznega meseca v četrtletju še ni iztekel rok za prijavo - razpisali v predelovalnih dejavnostih (800) in v dejavnosti gradbeništva (750).

Večina tuje delovne sile je zaposlena prav v gradbeništvu

"Glede na poglobljeno krizo v dejavnosti gradbeništva je tolikšno povpraševanje po delovni sili mogoče presenetljivo, vendar izhaja iz dejstva, da je večina tuje delovne sile zaposlena prav v gradbeništvu," pravijo na uradu.

Tujci iz držav zunaj EU potrebujejo delovno dovoljenje za opravljanje dela v Sloveniji (razen v primeru osebnega delovnega dovoljenja). Pogodbo o zaposlitvi imajo praviloma sklenjeno za določen čas, ki je vezan na trajanje delovnega dovoljenja, zato delodajalci v tej dejavnosti pogosteje iščejo novo delovno silo.

Nekaj več kot 360 prostih delovnih mest pa je bilo razpisanih tako v strokovnih, znanstvenih in tehničnih dejavnostih in enako število tudi v drugih poslovnih dejavnostih.

Stopnja prostih delovnih nižja za tri odstotne točke

Tudi stopnja prostih delovnih mest se v zadnjem četrtletju leta običajno zmanjša. V primerjavi s prejšnjim četrtletjem se je zmanjšala za tri odstotne točke na 0,6 odstotka.

Zmanjšanje stopnje prostih delovnih je bilo tokrat posledica manjše ponudbe prostih delovnih mest v zadnjem četrtletju, obenem pa se je zmanjšalo tudi število zasedenih delovnih mest.

Stopnja prostih delovnih mest je bila najvišja v drugih raznovrstnih poslovnih dejavnostih in v gradbeništvu (1,5 odstotka), precej visoka je bila tudi v gostinstvu (1,1 odstotka). V preostalih dejavnostih se je ta stopnja gibala med 0,1 odstotka (v dejavnosti javne uprave in obrambe) in 0,8 odstotka (v drugih dejavnostih).

Število zasedenih delovnih mest je prvič od leta 2001 padlo pod 700.000

V zadnjem četrtletju 2012 je bilo v povprečju zasedenih 694.000 delovnih mest. Upoštevana so tudi delovna mesta, ki jih zasedajo osebe, napotene na delo ali izobraževanje v tujino, niso pa upoštevane osebe, ki so na porodniškem dopustu in so sicer v delovnem razmerju.

V primerjavi s tretjim četrtletjem je bilo zasedenih okoli 7100 manj delovnih mest, v primerjavi z enakim obdobjem predlani pa se je to število zmanjšalo za okoli 16.000.

Število zasedenih delovnih mest je prvič od leta 2001, odkar izvajajo to raziskovanje, padlo pod 700.000.

Povprečno število zasedenih delovnih mest se je v zadnjem četrtletju zmanjšalo v skoraj vseh področjih dejavnostih. Najbolj se je število znižalo v gradbeništvu (za okoli 2900) in v predelovalnih dejavnostih (za okoli 2100).