Medtem ko poteka ostra debata glede napovedanega davka na nepremičnine, smo preverili, koliko bi ta po žepu udaril parlamentarne stranke. Pravzaprav se ga lahko bojita le stranki SD in SDS, saj le ti dve domujeta v lastnih vilah, druge pa svoje prostore najemajo.

Vila deportiranega trgovca vredna 653.360 evrov

Stranka SD ima v lasti vilo v Levstikovi ulici, ki jo je dobila leta 1993 z menjalno pogodbo za del stavbe državnega zbora v Tomšičevi ulici, kjer je bil sedež CK ZKS. »To lastništvo je bilo leta 1990 povsem nesporno in takrat tega ni nihče problematiziral. Nekateri so sicer grozili z novo nacionalizacijo. Zanimiva je bila takratna izjava Ivana Omana, da stranka lahko obdrži svojo lastnino, če dovoli večstrankarske volitve,« se spominja Ciril Ribičič, ki je leta 1989 od Milana Kučana prevzel in do leta 1992 vodil naslednico nekdanje ZKS in predhodnico današnje SD – SDP. »Parlament je kasneje potreboval prostore, tako da smo se odločili za menjalno pogodbo v vrednosti petine cene takratnih prostorov na Tomšičevi. Prišlo je do sestopa z oblasti, sesul se je strankin aparat, ki je bil zelo obsežen, tako da potrebe stranke niso bile več primerljive. Stranka hiše na Levstikovi ni dobila, temveč je svojo lastnino zmanjšala na 20 odstotkov,« je prepričan nekdanji ustavni sodnik. Vila, v kateri domuje SD, ima približno 350 kvadratnih metrov uporabnih površin (velikost zemljišča ob stavbi znaša 792 kvadratnih metrov), po oceni Geodetske uprave Republike Slovenije (Gurs) pa je vredna 653.360 evrov. Kot so nam pojasnili v SD, so v vili pisarne predsednika, glavnega tajnika, podmladka, ženskega foruma, ljubljanske organizacije stranke... Kakršne koli prenove vile sicer v SD ne načrtujejo.

Dodajmo, da so vilo, ki je bila zgrajena leta 1935, po vojni odvzeli judovskemu trgovcu Feliksu Moskoviču, ki so ga z družino deportirali v Auschwitz, kjer je umrl leta 1941. Kljub temu so ga obtožili kolaboracionizma in mu po vojni zaplenili vse premoženje. V Moskovičevo vilo se je kasneje vselil soustanovitelj OF Tone Fajfar. Spomnimo, da so še pred leti potekali pogovori glede povrnitve škode judovski skupnosti za njihovo zaplenjeno premoženje med drugo svetovno vojno in po njej, pri čemer se je omenjala tudi ta vila.

SDS namerava posojilo za vilo poplačati leta 2017

Največja opozicijska stranka SDS je do svoje vile v Trstenjakovi ulici (nasproti Gospodarskega razstavišča) prišla na drugačen način. »Ker smo na podlagi zahteve ljubljanskega župana Zorana Jankovića morali zapustiti najete prostore v Komenskega ulici, smo bili prisiljeni kupiti prostore za delovanje stranke,« so pojasnili v SDS. Tako so kupno pogodbo za vilo v višini okoli 1,8 milijona evrov – od tega je SDS 537.755 evrov plačala iz lastnih sredstev, za razliko pa so najeli hipotekarno posojilo pri Abanki Vipa – sklenili konec leta 2007, vanjo pa so se vselili marca 2008. Stranka ob tem zagotavlja, da bo hipotekarno posojilo v skladu s pogodbo poplačano leta 2017.

Iz SDS so nam še sporočili, da prostorov ni bilo treba prenavljati, izvedli pa so »le nekaj manjših del«, čeprav je Delo konec leta 2010 poročalo, da je Janševo stranko prenova podstrešja v veliko konferenčno dvorano stala okoli 250.000 evrov, kar je konkurenčne stranke takrat zaradi slabšega finančnega položaja precej začudilo. Dodajmo, da ima vila 759 kvadratnih metrov uporabnih površin, dvorišče pa meri 838 kvadratnih metrov. Po Gursu je sicer vrednost vile, ki je bila zgrajena leta 1945, ocenjena na 591.410 evrov.

Alenka Bratušek brez svoje pisarne

Druge parlamentarne stranke morajo za svoje sedeže plačevati najemnino. Največja vladna stranka Pozitivna Slovenija svoje prostore v velikosti 255 kvadratnih metrov v stolpnici na Dalmatinovi ulici 2 (nekdanja Metalka) najema pri DZS, pogodbo pa ima sklenjeno do konca tega leta. Vanje se je preselila konec oktobra 2011, vendar so sprva najemali manjše število pisarn – poleg večje sejne sobe imajo trenutno na razpolago sedem pisarn. »Pisarne imajo izvršna in generalni sekretar stranke, predsednik podmladka, strokovni sodelavci... Predsedujoča PS ima za vse svoje pogovore in srečanja vedno pripravljeno sejno sobo,« so nam pojasnili v PS.

Njena koalicijska partnerica Državljanska lista je edina parlamentarna stranka, ki nima sedeža v središču prestolnice. Pogodbo o najemu prostorov v velikosti 139 kvadratnih metrov (dve pisarni, mala in velika sejna soba) na območju nakupovalnega centra na Rudniku ima za nedoločen čas sklenjeno s podjetjem PCX Mobicom, ki ga vodi strankin nekdanji izvršni direktor Janko Jenko. »Lokacija nam trenutno ustreza in ne razmišljamo o selitvi. Ob ustanovitvi stranke smo morali prostore poiskati v kratkem času in cenovno primerne, saj kot novoustanovljena stranka nismo razpolagali z večjimi finančnimi sredstvi,« so pojasnili v Virantovi stranki, ki je bila pred selitvijo na Rudnik začasno nastanjena v Stegnah, kjer ima svoje prostore družba Lea Oblaka Infonet media.