Med Javnim gospodarskim zavodom (JGZ) Brdo in uradom predsednika republike je bila namreč sklenjena pogodba o izvajanju protokolarnih, reprezentančnih in drugih storitev, kamor sodijo tudi naloge v zvezi z vzdrževanjem brunarice.

Samo stroški porabe vode, elektrike in vzdrževanja okolice po tej pogodbi so lani znašali skoraj 3387 evrov. V predhodnih letih pa so bili višji. Leta 2009 so znašali skoraj 6875 evrov, leta 2010 slabih 7634 evrov, leta 2011 pa skoraj 6149 evrov, so za STA navedli v uradu vlade za komuniciranje.

S podatkom o ostalih stroških ne razpolagajo, te podatke ima kot upravljavec urad predsednika republike, od kjer STA pojasnila še čaka. Generalna sekretarka v uradu predsednika Nataša Kovač pa je po poročanju POP TV ocenila, da bodo samo pri rednih stroških prihranili med 5000 in 10.000 evrov letno. Pojasnila je še, da so v času prejšnjega predsednika republike v brunarico vložili 150.000 evrov. Ker bi morali vložiti še nekaj denarja, pa se je brunarici sedanji predsednik raje odrekel.

Kot so potrdili v uradu vlade za komuniciranje, je generalni sekretariat vlade v sredo prejel pobudo urada predsednika republike za prenos upravljanja brunarice. Ob tem so navedli, da je gradivo v pripravi in bo obravnavano na delovnih telesih vlade oz. seji vlade v najkrajšem možnem času, glede na določila poslovnika vlade.

Generalni sekretariat vlade bo predlagal, da se za upravljavca brunarice določi JGZ Brdo, ker gre za protokolaren objekt v sklopu kompleksa Gradu Brdo, ki je že v upravljanju JGZ Brdo. Slednji je bil tudi ustanovljen predvsem z namenom upravljanja s protokolarnimi objekti ter za izvajanje protokolarnih storitev za potrebe državnih organov.

Predsednik republike bo v smislu protokolarnih objektov lahko uporabljal vse objekte, ki so v upravljanju JGZ Brdo oz. so namenjeni protokolarnim in drugim dogodkom, vključno z brunarico. A bo to kot protokolarni objekt lahko po novem uporabljalo večje število uporabnikov in ne zgolj predsednik republike, so še pojasnili v uradu vlade za komuniciranje.