Kot pojasni Koritnik, z budnico njihov orkester vsak prvi maj ob petih zjutraj začne na trgu v Vevčah. Med sprevodom jih meščani pogostijo s potico in pelinkovcem, svoj jutranji glasbeni pohod pa zaključijo s prvomajskim golažem. Vmes se seveda ustavljajo na raznih javnih mestih in z igranjem koračnic razveseljujejo ljudi. »Vsako leto gremo igramo tudi na Rudniku, pri eni od naših članic doma. Tam se na pogostitvi potem zberejo vsi sosedje in tudi župan Janković, ki živi v bližini, vedno pride pozdravit,« še razkriva in poudarja, da vse temelji na solidarnosti in dobri volji.

Na budničarje so celo streljali

Niso pa njihove budnice povsod tako veseli. Zgodilo se jim je namreč, da so v preteklosti na njih z blokov v Zalogu celo streljali. Na srečo ni šlo za prave, ampak zračne puške, katerih naboji pa so celo zadeli nekaj članov, a brez resnih posledic. Tja se kljub incidentu še vedno vsako leto vračajo. Sicer pa imajo železni repertoar petindvajsetih koračnic, ki jih igrajo ob različnih priložnostih, tudi na budnici, dodajo pa mu še kakšne partizanske in delavske pesmi ter obvezno Na Golici.

Godba pride povsod, kjer jih čaka dobra hrana

Tradicija igranja budnice papirniškega orkestra Vevče, ki sicer šteje nekaj več kot 80 aktivnih članov, sega že dobrega pol stoletja nazaj oziroma v čase, ko je prvi maj postal tako priljubljen. Ker gre za izjemno priljubljen nastop, ni težko zbrati velikega števila naših članov, ki bi pri budnici sodelovali, saj vedo, da se obeta tudi veliko dobre hrane in pijače, predvsem pa dobra volja in zabava. »Pri godbi je prvo pravilo, da pridemo tja, kjer je dobra hrana,« v šali pove Koritnik, ki je predsednik orkestra od lanskega marca, pred tem pa je bil član pet let. Tradicija igranja budnic mu je zelo všeč, ker z njimi razveseljujejo ljudi, hkrati pa gre za druženje na lep majski dan.

Ne smemo pozabiti, za kaj so se borila delavska gibanja

»Prav je, da se nadaljuje ta tradicija in da se spomnimo, čeprav ne več tako neposredno, kaj prvi maj sploh predstavlja. Seveda skozi nek zabaven dogodek. Ta praznik je pomembno obujati predvsem zaradi stvari, za katere so se delavska gibanja v tistem času borila. Te so v današnjem času še posebej pomembne,« poudarja. In ko smo že pri težkih časih, prevoz in malico budnikov je vsako leto financirala Mestna občina Ljubljana, saj gre za projekt oživljanja mesta, letos pa je za financiranje v proračunu zmanjkalo denarja. »Že res, da je kriza, toda nekatere stvari bi vseeno morale biti prioriteta,« meni Koritnik, ki se mu ne zdi prav, da občina nič ne prispeva. Kljub vsemu, pa orkester s širjenjem dobre volje nadaljuje tudi na današnji dan, ko si posebno za to priložnost za klobuke pripnejo rdeče nageljne, ki so med drugim tudi simbol delavstva.