Poleg transparentov na slovesnosti ob 25. obletnici sojenja četverici JBTZ in napovedi shoda pred ljubljanskim okrožnim sodiščem se je v petek na spletni strani 24kul.si pojavila tudi spletna peticija v podporo Janezu Janši in za odstop Branka Masleše s funkcije predsednika vrhovnega sodišča, pod katero se je podpisala Civilna iniciativa za družino in pravice otrok, ki je pod vodstvom Aleša Primca in s podporo cerkvene infrastrukture zahtevala tudi referendum o družinskem zakoniku. »Izražam podporo Janezu Janši, ki je žrtev politično motiviranega sodnega procesa, v katerem so mu kratene človekove pravice in se spodkopavajo demokratični standardi,« lahko preberemo pod prvo točko peticije, medtem ko se pod tretjo točko pričakuje odstop Branka Masleše, »saj človek, ki je sodeloval pri grobem kršenju človekovih pravic ter temeljnih svoboščin, ni primeren za najvišjega predstavnika sodne veje oblasti«. Civilna iniciativa namerava zbrane podpise izročiti Janši »kot znak podpore v zanj in za njegovo družino težkih časih«. S tem se je, kot kaže, v kampanjo pred današnjo obravnavo v zadevi Patria aktivno vključila tudi Cerkev. Ustanovitelj, lastnik in direktor Zavoda za družino in kulturo življenja – KUL.si, ki skrbi za omenjeni portal, ta pa naj bi gostoval na strežniku Cerkve, je namreč generalni tajnik in tiskovni predstavnik Slovenske škofovske konference Tadej Strehovec. Ob tem je še zanimivo, da omenjeni zavod domuje na istem naslovu kot župnijski urad Ljubljana - Vič.

Potem ko se je sojenje na dunajskem sodišču končalo z obsodbo prvoobtoženega Hansa Wolfganga Riedla na prvi stopnji, naj bi se danes sodni proces v zadevi Patria zaključil tudi za tri (od petih) slovenske obtožene v zadevi Patria, in sicer za Janeza Janšo, Toneta Krkoviča in Ivana Črnkoviča. Soobtožena Jože Zagožen (hude zdravstvene težave) in Walter Wolf (zaradi odhoda v Kanado je za njim razpisana mednarodna tiralica) sta namreč iz postopka (začasno) izločena.

Kot je znano, vrhovni državni tožilec Andrej Ferlinc, ki obtoženim očita kazniva dejanja, povezana z dajanjem ali sprejemanjem daril za nezakonito posredovanje, predlaga za Janšo 24 mesecev zapora, za Krkoviča in Črnkoviča po 22 mesecev, vsem trem pa še po 37.000 evrov denarne kazni. Ferlinc je pred tednom dni poudaril, da sta Janša in Krkovič v času domnevne storitve kaznivega dejanja opravljala dve izmed najbolj pomembnih funkcij v državi, predvsem Janša, ki je bil predsednik vlade, Krkovič pa je sodil v vojaški vrh države. »Ti dve funkciji sta bili izrabljeni za korupcijske delikte,« je prepričan tožilec. »Sojenje v tako imenovani zadevi Patria se od drugih postopkov razlikuje po trajanju, obsežnosti dokaznega gradiva in zahtevnosti dokaznega postopka (veliko prič, tudi iz tujine, ki jih je bilo treba zaslišati prek videokonferenc; veliko dokumentov z oznako 'tajno', s katerimi je treba ravnati po posebnih postopkih), ne nazadnje pa tudi po izjemnem zanimanju medijev, politike in druge javnosti,« ugotavljajo na ljubljanskem okrajnem sodišču, kjer so imeli s tem sojenjem do zdaj za 25.803 evre stroškov.

Medtem ko je do spornega podpisa pogodbe o nakupu pehotnih vozil 8x8 prišlo decembra 2006, je sodišče obtožni predlog vrhovnega državnega tožilstva prejelo avgusta 2010, glavna obravnava pa se je začela septembra 2011. Za primerjavo: na dunajskem deželnem sodišču se je sojenje Walterju Wolfu, Hansu Wolfgangu Riedlu in še trem obtoženim, na katero so bili kot priče povabljeni tudi Črnkovič, Janša, Krkovič in Zagožen, začelo lanskega januarja, zaključilo pa pred dobrim mesecem z Riedlovo obsodbo na tri leta zapora. »Procesi zoper visoke politične funkcionarje ali gospodarstvenike so v tem hipu eni od simbolno najpomembnejših kazenskih procesov, saj je od njih v veliki meri odvisno, kako se bo javno mnenje v prihodnje opredeljevalo do sodstva in kakšno bo zaupanje v pravno državo,« je ob prvi obletnici sojenja v zadevi Patria razsežnosti tega procesa za Dnevnik komentiral pravnik dr. Miro Cerar.

Na Finskem, kjer je tamkajšnja policija bivšega direktorja Patrie Jormo Wiitakorpija priprla že novembra 2008, se bodo glavna zaslišanja začela sredi avgusta.

Ne glede na to, ali bo na tokratni obravnavi izrečena tudi sodba, je za danes pred ljubljanskim okrožnim sodiščem napovedan tudi shod v podporo predsedniku SDS. Kot smo že poročali v Dnevniku, je minuli teden neznani spletni uporabnik Iztok Rozman na družbenem omrežju Facebook objavil dogodek z naslovom »Zgodovina se ponavlja... Ne dovolimo!«, ki ga je popestril s posnetki aretacije in demonstracij zaradi afere JBTZ. Da se bodo današnjega shoda udeležili, je na spletu potrdilo več kot 200 spletnih uporabnikov. »Ob odkritju spominskega obeležja ob 25. obletnici sojenja četverici JBTZ. Naj se zgodovina ne ponovi. V ponedeljek nas bo še več,« pa je organizator dogodka zapisal nad fotografije petkove slovesnosti na Roški cesti, na kateri so nekateri tudi s transparenti izrazili podporo Janši v sojenju v zadevi Patria.