Časnik Večer je sicer danes pisal, da policija preiskuje istovetnost več podpisov v pobudi za referendum o državnem holdingu, in sicer naj bi grafološko pregledala pet do šest podpisov poslancev Pozitivne Slovenije. Na policiji so medtem pojasnili, da se ovadba nanaša na istovetnost le enega podpisa.

Sevšek: Policija pri nas ni preiskovala istovetnosti podpisov

Predstavnik Pozitivne Slovenije Matija Sevšek je sicer danes zatrdil, da policija pri njih ni preiskovala istovetnosti podpisov.

Ljubljanska policijska uprava prav tako na podlagi prijave DZ vodi predkazenski postopek v zvezi izgubljenih podpisov v pobudi za referendum o slabi banki, ki jo je vložil sindikat kemične, nekovinske in gumarske industrije.

Na policiji navajajo, da so v obeh primerih že začeli aktivnosti v okviru danih pooblastil. "Policija bo na podlagi zakona o kazenskem postopku zbrala vsa potrebna obvestila in opravila potrebna preiskovalna dejanja. O vseh ugotovitvah bo policija obvestila pristojno tožilstvo," so pojasnili.

SDS: To je nezaslišana politizacija

Današnje izjave in obsodbe predstavnikov Pozitivne Slovenije (PS) glede preiskave podpisov poslancev pod referendumsko pobudo o zakonu o državnem holdingu v SDS razumejo kot nezaslišano politizacijo, so zapisali v sporočilu za javnost. Hkrati tako ravnanje razumejo tudi kot velik pritisk, ki da ga v PS skušajo izvajati nad organi pregona.

Tukaj so spomnili na izjavo poslanke PS Maše Kociper izpred nekaj dni, ki naj bi v zvezi s spornimi podpisi dejala, da originalnih podpisov v štirih urah niso uspeli dobiti, saj nekaj ljudi iz njihove stranke fizično ni bilo v državi.

Slaba luč na sistem parlamentarne dekomracije in ugled zakonodajne veje oblasti

V SDS tako obsojajo tudi kopiranje poslanskih podpisov in "izigravanje jasnih referendumskih pravil, ki si jih je privoščila opozicijska stranka Pozitivna Slovenija". Dejanji mečeta slabo luč na sistem parlamentarne demokracije v Sloveniji in na ugled zakonodajne veje oblasti, so prepričani v največji koalicijski stranki.

Kot dodajajo, bi morali organi pregona preiskavo voditi neobremenjeno in brez nepotrebnih političnih pritiskov. Poudarjajo tudi, da od pristojnih funkcionarjev državnega zbora in vlade pričakujejo, da v skladu z rezultati preiskave uveljavijo neposredno posamično odgovornost, ne glede na to, kje se bodo napake ugotovile.