Z vlado ni možen socialni dialog

Policijski sindikat je danes napovedal, da bo ob sodelovanju in podpori stanovskih in prijateljskih sindikatov doma in v tujini kot tudi preko vseh mednarodnih institucij in agencij stavkovne aktivnosti izrazito zaostril v času vrhunca turistične sezone, »saj z aktualno vlado, ki se očitno pogaja izključno z namenom zavlačevanja, z zlorabo pravic, nemoralno in v nasprotju s prisilnimi predpisi kot očitno tudi s figo v žepu, na drugačen način več kot očitno ni mogoče v socialnem dialogu reševati odprtih vprašanj«.

Kot so zapisali, bodo vladi tako prisiljeni pokazati, da si na račun pasivnosti in vse večje apatije zaposlenih tako v policiji in na ministrstvu za notranje zadeve kot tudi v širšem javnem sektorju in gospodarstvu dela račun brez krčmarja.

Svet policijskega sindikata bo v ponedeljek na izredni seji z vsemi pristojnostmi stavkovnega odbora odločal o načinu, kraju in časovnih terminih zaostritve stavke.

Že v naprej se opravičujejo za morebitne nevšečnosti

Če se vlada na njihove pozive, pobude in kompromisne predloge ne bo ustrezno odzvala do konca tega tedna, pa se v sindikatu vsem državljanom in državljankam kot tudi gospodarskim subjektom že v naprej opravičujejo za morebitne nevšečnosti, ki bi lahko nastale izključno zaradi striktnega izvajanja z zakoni določenih nalog policistov in ostalih stavkajočih.

Člani policijskega sindikata so v začetku januarja ponovno začeli s stavkovnimi aktivnostmi, ker vlada ni v celoti izpolnila sporazuma, ki ga je s Policijskim sindikatom Slovenije in Sindikatom policistov Slovenije podpisala 30. maja lani. Pridružili so se tudi splošni stavki javnega sektorja, ki je bila 23. januarja.

Ministrstvo: Razlike v stališčih niso lahko premostljive

Na ministrstvu za notranje zadeve obžalujejo napoved PSS. Za STA so pojasnili, da se zavedajo, da razlike v stališčih niso lahko premostljive. »Vseeno pa verjamemo, da z voljo za sodelovanje in s konstruktivnim dialogom v okviru danih možnosti lahko poiščemo sprejemljive rešitve,« so dodali.

Tako na ministrstvu razumejo zahteve sindikata, a dodajajo, da morajo biti rešitve »tudi finančno vzdržne zaradi ekonomskih razmer, v katerih se nahaja Slovenija, sistemsko ustrezne in zakonite«. Sprejemati drugačne rešitve bi bilo po njihovem mnenju neodgovorno in nesprejemljivo.

Med drugim so spomnili, da sta se vodstvi ministrstva in policije ob nastopu mandata zavzeli za konstruktivni dialog z obema policijskima sindikatoma in se z njima tudi takoj začeli pogajati. »Ocenjujemo, da smo v tem času naredili pomemben korak za izboljšanje ekonomsko-socialnega položaja zaposlenih v policiji in k rešitvi zahtev policistov,« so poudarili.

Sredstva iz plačne mase se niso znižala

Tako se sredstva iz naslova plačne mase niso znižala, vlada pa je zagotovila tudi sredstva za izplačilo povečanega obsega dela za policiste. Trenutno preverjajo tudi morebitne druge ukrepe, s katerimi bi glede na obstoječo finančno situacijo ministrstva izboljšali socialni položaj zaposlenih.

»Čeprav smo v kar nekaj točkah uspeli najti skupne rešitve ali pa močno približati stališča, stavkovne zahteve PSS ne moremo izpolniti,« so pojasnili. Podobno velja za nekatere zahteve iz stavkovnega sporazuma, sklenjenega leta 2010, saj je bil prvotno predlagan način realizacije v nadaljevanju zavrnjen v parlamentarni proceduri. Zato je treba poiskati drugačen način rešitve, ki bo v primerih, ki izhajajo iz podobnih razmerij oz. situacij, usklajen z drugimi zainteresiranimi skupinami in ne parcialno, so še navedli na ministrstvu.