Po besedah sekretarja Sindikata delavcev v vzgojni, izobraževalni in raziskovalni dejavnosti Slovenije Bojana Hribarja so bili namreč na današnjem sestanku postavljeni pred ultimat, naj do petka sporočijo, ali je zanje sprejemljiv vladni predlog zaostritve standardov in normativov na področju šolstva. Druga možnost pa je, da podajo svoj predlog, vendar v okviru sedaj predvidenih rezov v maso plač na področju vzgoje in izobraževanja.

To znižanje je samo za področja osnovnega, srednjega in višjega šolstva predvideno v višini 102 milijona evrov, za področje predšolske vzgoje pa dodatnih 28 milijonov evrov, je navedel Hribar. Medtem ko za visoko šolstvo in znanost po besedah Marka Marinčiča, ki vodi Visokošolski sindikat Slovenije v okviru konfederacije Pergam, proračunskih okvirov sploh ne poznajo in danes tudi razreza niso dobili.

Štrukelj: Pogajanj o masi plač ni bilo

Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) in predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj je ugotavljal, da jim je vladna stran dala na razpolago le, da predlagajo, ali naj se znižajo plače, odpuščajo zaposleni ali kombinacijo obojega. Pogajanj o masi plač pa nikoli ni bilo.

Dodal je, da Sviz in konfederacija na takšno znižanje ne bosta pristala. Takega soglasja po njegovih besedah ne bi dal noben sindikat na svetu, ki da kaj nase. Tako bodo vladni strani v petek sporočili, da enostransko opredeljena masa plač v proračunu za 2013, o kateri niso bili nikoli povprašani, zanje ni sprejemljiva. Vladna stran pa je, je še ugotavljal, s takšnim ultimatom očitno izbrala konflikt.

Na vladne navedbe, da za kaj drugega manevrskega prostora ni, na sindikalni strani odgovarjajo, da se je imela vlada možnost odločiti, kje bo zniževala in komu bo vzela denar. Odločila se je, da bo postavila ljudi na cesto, po drugi strani pa je znižala davek na dobiček podjetij, je opozoril Štrukelj.

Uporabili bodo vsa razpoložljiva sredstva

Sicer pa je napovedal, da bodo uporabili vsa sredstva, ki so jim na voljo, da preprečijo uveljavitev zakonskih sprememb. O stavki se v teh dneh že izrekajo. Rezultate opredeljevanja bodo sporočili v torek na izredni seji stavkovnega odbora, vsi, s katerimi je bil doslej v stiku, pa so se izrekli zanjo.

Sicer pa so sindikalni predstavniki danes ugotavljali, da vlada sicer ustvarja vtis, da se pogaja, obenem pa mimo tega sprejema odločitve, kar se je pokazalo že v več primerih. Marinčič pa je izpostavil tudi, da v visokem šolstvu ne gre le za rezanje sredstev, ampak za sistematično privatizacijo. Poudaril, da referenduma niso umaknili zato, da se bodo sredstva prečrpavala k zasebnikom.

Ministrstvo za izobraževanje opozarja, da zavlačevanje ni več mogoče

bo moralo novelo zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja v petek posredovati v nadaljnji postopek. Kot so sporočili, ni več mogoče zavlačevati. Je pa državna sekretarka Mojca Škrinjar sindikatom danes zagotovila "razpoložljivost za dialog in izboljšave do končne odobritve zakona v DZ".

Na ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport se je namreč danes sestala delovna skupina za pripravo socialnega sporazuma Znanje in ustvarjalnost kot temelj razvoja.

Ministrstvo v sporočilu za javnost pojasnjuje, da je Škrinjarjeva sindikatom predstavila predloge v zvezi s spremembo standardov in normativov, ki med drugim zadevajo učno obveznost učiteljev, razmejitev šolskih okolišev ter opredelitev jutranjega varstva in interesnih dejavnosti.

Z novelo bi zadostili okvirom, ki jih določa državni proračun

"S to novelo zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja bi zadostili okvirom, ki jih določa državni proračun, preprečili bi drastično zmanjševanje števila delovnih mest, obenem pa bi zagotovili ohranitev kakovostne ravni šole in normalen potek pouka v sedanjih okvirih," so zapisali na ministrstvu.

Državna sekretarka je ob tem opozorila, da se v okviru delovne skupine že od junija lanskega leta pogovarjajo o teh vprašanjih, niso pa se dogovorili o ničemer. "Sedaj se mudi, kajti državni proračun je sprejet, ministrstvo pa mora ravnateljem posredovati jasna navodila.

Zato ni več mogoče nobeno zavlačevanje, so navedli na ministrstvu in dodali, da je državna sekretarka sindikatom predlagala, naj do petka sporočijo svoje morebitne spreminjevalne predloge "ob upoštevanju finančnih okvirov ter zagotavljanju iste kakovosti in kontinuitete pouka". V petek bo namreč ministrstvo moralo poslati novelo zakona v nadaljnji postopek.