Pol ure pred začetkom volitev se je na Glavnem trgu zbralo med 500 in 1000 protestnikov, ki so pozivali Kanglerja k odstopu z županske funkcije. K protestu je pozvala novo ustanovljena skupina na družbenem omrežju Facebook z naslovom "Protest proti Kanglerjevemu vnebovzetju v državni svet". Njeni člani so prepričani, da se Kangler želi z izvolitvijo v državni svet izogniti sodnemu pregonu.

Elektorji s težavo iz mestne hiše

Protestniki so se ob zaključku volitev zgrnili z Glavnega na Rotovški trg in tako zaprli izstop iz stavbe, kjer so potekale volitve. Elektorji so se prebili ven za vrsto policistov s čeladami in ščiti, množica pa je vzklikala in vanje metala jajca in plastenke. Nazadnje je v stavbi ostal le še Kangler, protestniki pa so ga glasno pozivali, naj se pokaže.

Okoli 20. ure so policisti množico, ki se je že začela redčiti, potisnili z Rotovškega na Slomškov trg. "Posamezni protestniki so pričeli v zgradbo metali predmete, tudi granitne kocke, in jo poškodovali. Policisti so zato protestnikom ukazali, naj prenehajo s kršitvami in jih opozorili, da bodo uporabili prisilna sredstva v primeru nadaljevanja kršitev. Ker množica ni upoštevala zakonitega ukaza, so policisti uporabili prisilna sredstva, in sicer palico (za odrivanje) in plinski razpršilec, ter jo razgnali," so pojasnili na mariborski policijski upravi.

Ko so množico potisnili iz Glavnega na Slomškov trg, so nato iz mestne hiše, v kateri so že približno pol ure pred tem ugasnili vse luči, pripeljali Franca Kanglerja. Najprej so ga posedli v osebni avtomobil, nato pa presedli v policijski kombi, in ga odpeljali.

Zbralo se je kakih tisoč protestnikov

''Ljudi je bilo dvakrat več kot na prejšnjem protestu, verjetno okoli tisoč,“ je za Dnevnik.si povedal naš dopisnik Tomaž Klipšteter, ki se je nahajal na prizorišču. ''Trg je bil poln, prišli pa so ljudje vseh generacij – tudi družine in starejši,“ je dodal. Pristavil je, da je bilo policije najprej le za vzorec, pa še teh nekaj policistov, ki so prišli na kraj protesta, so se držali bolj ob strani. Okoli 18.30 ure so na kraj protestov prispele specialne enote, saj so protestniki policiste obmetavali s stvarmi, ki so jih imeli ob sebi.

Poleg hupanja vozil je bilo slišati tudi ogromno žvižganja, kakor tudi vzklike: ''Gotof si!'' (Ti so danes postali še ''Lopof si!'')

Največji politični protest

Po Klipšteterjevem mnenju je to bil največji politični protest v štajerski prestolnici. Ljudje so kričali, naj se župan pobere iz Maribora, drugi pa pozivali, naj jim prinese pokazati ''svoje veliko srce“. Nova, še bolj priljubljena parola pa je danes postala - ''Bejž v zapor!“ Mnogi namreč menijo (in to tudi glasno delijo po ulicah Maribora), da bi moral iti Kangler sedet, ne pa v državni svet.

Glas dobil od 25 elektorjev

Kangler je bil izvoljen za državnega svetnika. Svoj glas mu je namenilo 25 od 38 elektorjev. Pred Rotovžem, kjer so potekale volitve, se je medtem zbralo več sto ljudi, ki so Kanglerja pozivali k odstopu z županske funkcije.

Pred petimi leti je bil v 3. volilni enoti s sedežem v Mariboru za svetnika izvoljen Drago Žura, ki je kandidiral tudi tokrat.

Še pred volitvami so iz Kanglerjevega kabineta sporočili, da je Kangler že v času kandidature večkrat javno in jasno povedal, da se v primeru izvolitve za državnega svetnika že vnaprej odpoveduje imuniteti za čas celotnega mandata. Kot so navedli, so namreč številni mediji kot razlog za njegovo kandidaturo navajali imuniteto.