V parku so že postavljeni spomenik izgnancem, spomenik nasilno mobiliziranim v nemško vojsko ter spomenik, posvečen osamosvojitvi Slovenije. Ker je bil major Maister, kasnejši prvi slovenski general, tisti, ki je prav na tem zgodovinskem mestu spremenil potek zgodovine in nam tukaj ob meji začrtal to novo pot, so se, ko je na slovesnosti povedal predsednik mariborskega Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Anton Korošec, veterani odločili ta košček zgodovinskega ozemlja poimenovati po Maistru v Spominski gaj generala Rudolfa Maistra.

"Vsi ti spomeniki stojijo na zelenici pred hišo, v kateri je imel leta 1918 svoje poveljstvo general Maister in v kateri je tega istega leta izrekel za mesto usodne besede - Razglašam Maribor za jugoslovansko mesto," pa je dodal mariborski podžupan Milan Mikl, ki se je slovesnosti udeležil namesto prvotno predvidenega župana Franca Kanglerja. Ob tem je izpostavil želje občine, da se ne uredi območje ob parku in ustrezno poimenuje tamkajšnji trg.

Slovesnosti, na kateri so s svojimi mislimi o domoljubju in domovini sodelovali učenci Osnovne šole borcev za severno mejo Maribor, se je udeležil tudi namestnik poveljnika poveljstva za doktrino, razvoj, izobraževanje in usposabljanje, polkovnik Ernest Anželj. Izpostavil je pomen domoljubja in za zgled postavil omenjeno šolo, katere šolarji in učitelji po njegovih besedah tudi večkrat obiskujejo grobnico družine Maister na Pobreškem pokopališču. Za slednjo si Anželj prizadeva, da bi jo obnovili.

Odprtja spominskega parka Rudolfa Maistra se je udeležil tudi njegov vnuk, Borut Maister.

V Sloveniji 23. novembra obeležujemo državni praznik dan Rudolfa Maistra.