V državnem zboru se je dopoldne začela razprava o ratifikaciji hrvaške pristopne pogodbe z EU. Po koncu razprave so poslanci glasovali o ratifikaciji pogodbe in jo podprli z 82 glasovi za in nobenim proti. Seje DZ sta se udeležila tudi hrvaški premier Zoran Milanović in zunanja ministrica Vesna Pusić. Minister za zunanje zadeve Karl Erjavec je že prej sprejel Pusićevo.

Za ratifikacijo je bila potrebna dvotretjinska podpora poslancev, ki pa je bila zagotovljena. Vseh sedem poslanskih skupin je v razpravi pred glasovanjem vnaprej podprlo ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe z EU. Ob tem so poslanci izpostavili prednosti članstva Hrvaške v uniji in izrazili pričakovanje, da bo tudi to pripomoglo k rešitvi še preostalih odprtih vprašanj med državama.

Bratuškova po glasovanju v DZ: Poseben in pomemben dan za Slovenijo in Hrvaško

Po soglasni ratifikaciji hrvaške pristopne pogodbe z EU v DZ je premierka Alenka Bratušek današnji dan izpostavila kot "poseben in pomemben dan" za obe državi ter kot dokaz, da Slovenija razume evropsko politiko sobivanja in solidarnosti kot svojo politiko.

"Veliko ovir je bilo na tej poti, a z dialogom smo jih uspešno umikali," je dejala. "Današnja ratifikacija, sploh z rezultatom, ki smo ga videli v dvorani, je dokaz, da Slovenija razume evropsko politiko sobivanja in solidarnosti kot svojo politiko," je dodala. Izpostavila je Hrvaško kot enega ključnih trgov za Slovenijo ter poudarila, da bodo z njenim vstopom v EU odpravljene številne administrativne ovire, kar bo lahko gospodarsko sodelovanje med državama še okrepilo. "Slovenija je prepričana, da širitev EU prinaša stabilnost, demokracijo in gospodarsko uspešnost," je dodala.

Izrazila je veselje, da je njen prvi tuji gost hrvaški premier Zoran Milanović, s katerim se je pred sejo DZ tudi na kratko sestala. "To je tudi dokaz dobrih odnosov med državama," je dejala in izrazila tudi zadovoljstvo, da se je njenemu vabilu odzval tudi bivši premier Janez Janša, ki je bil danes navzoč v DZ.

Zahvalila se je vsem, ki so pomagali in sodelovali pri reševanju problemov, da je prišlo do ratifikacije - tako Janši kot tudi zunanjemu ministru Karlu Erjavcu ter hrvaški zunanji ministrici Vesni Pusić in Milanoviću. Hrvaški je še čestitala ob pričakovanem vstopu v EU in ji zaželela "srečno v tej novi veliki družini".

Milanović se je posebej zahvalil Janši

Hrvaški premier Zoran Milanović, ki je bil z ministrico Pusićevo navzoč pri glasovanju v DZ, kjer je vseh 82 navzočih poslancev podprlo ratifikacijo, se je tako kot Bratuškova zahvalil vsem, ki so sodelovali pri reševanju problemov, kar je privedlo do ratifikacije, še posebej pa bivšemu premieru Janši, s katerim sta "osebno sodelovala pri rešitvi, ki je dobra za obe državi".

Gre za memorandum, ki sta ga premiera sklenila glede prenesenih deviznih vlog Ljubljanske banke na Hrvaškem, in z njim odpravila zadnjo oviro za ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe v DZ. Zahvalil se je slovenskim poslancem za soglasno ratifikacijo, ki je po njegovi oceni pomembna na simbolni ravni. Izpostavil je medsebojen pomen gospodarskih razmer v obeh državah, kot tudi njuno soodvisnost.

Glede na to, da nas veliko več povezuje, kot ločuje, oziroma naj zdaj verjetno skoraj nič več ne ločuje, glede na to, da smo majhni državi, a vemo kaj hočemo, da sodelovanje poteka v obojestransko korist, v prihodnje ne vidim bližjega sodelovanja, kot je s Slovenijo, je še dejal hrvaški premier.

Josipović: Slovenska ratifikacija zagotovilo za vstop Hrvaške v EU 1. julija

Hrvaški predsednik Ivo Josipović je danes v Zagrebu v odzivu na ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe k EU v DZ izjavil, da je današnja ratifikacija zagotovilo za polnopravno članstvo Hrvaške v Evropski uniji 1. julija. Slovenija je 23. država članica EU, ki je ratificirala hrvaško pristopno pogodbo.

Josipović je izrazil izjemno zadovoljstvo zaradi današnje ratifikacije v Ljubljani. Kot je poudaril, je odločitev slovenskega parlamenta "potrditev dobrih, dolgotrajnih in prijateljskih odnosov s Slovenijo".

"Upam, da bomo z našimi sosedi Slovenci dobro sodelovali tudi v Evropski uniji", je po sprejemu hrvaške rokometne reprezentance v svojem uradu dejal hrvaški predsednik.

Čestital tudi Veber

Tudi predsednik DZ Janko Veber je v izjavi po glasovanju v DZ Hrvaški čestital ob pričakovanem vstopu v EU. Ocenil pa je, da rezultat glasovanja govori o tem, da je v DZ obveljalo zelo globoko prepričanje, da je vključevanje Hrvaške v EU zelo pomembno tako za Hrvaško kot Slovenijo.

Poudaril je, da je Hrvaška prehodila dolgo pot do tega trenutka, današnjo ratifikacijo pa je označil kot pomemben korak za to, da se postopek ratifikacije konča tudi v ostalih članicah EU, kjer še ni končan.

Izpostavil je skupno zgodovino držav ter željo, "da bi življenje ob meji postalo še prijetnejše" in da bi tudi interes te regije bil bistveno močneje zastopan v EU, kot je sedaj, ko je članica samo Slovenija. Hrvaški je zaželel uspešne volitve v Evropski parlament kot tudi dobrega sodelovanja med poslanci parlamentov obeh držav, "tudi z namenom, da še bolje predstavimo interes in pomen regije" v EU.

Bratuškova: Evropa nas bo razumela, ali mi razumemo njo?

Premierka Alenka Bratušek je ob začetku razprave pred poslanci poudarila, da je EU je prostor, kjer se medsebojni odnosi gradijo na "spoštovanju, dialogu in medsebojnem zaupanju". Kot je še dejala, evropska pot združuje in ustvarja pomembna zavezništva, to sporočilo pa mora tudi do do vseh ljudi Zahodnega Balkana.

"V drugi polovici letošnjega leta bosta Slovenija in Hrvaška odločali skupaj kot polnopravni članici EU. Tam bomo govorili vsak svoj jezik in Evropa nas bo razumela. V trenutku krize pa se vprašajmo, ali mi razumemo Evropo," je še dejala premierka.

Dodala je, da širitev EU prinaša stabilnost demokracije in gospodarsko uspešnost, kar je "oboje v našem interesu". "Tudi finančno krizo, s katero se srečujemo, bomo lažje premagali skupaj", je dodala.

Današnja ratifikacija pa po njenih besedah kaže tudi, da Slovenija razume evropsko politiko sobivanja in solidarnost kot svojo politiko.

Erjavec: Članstvo prinaša novo kvaliteto v odnosih med državama

Zunanji minister Karl Erjavec je pritrdil premierki, da je danes poseben dan, in dejal, zdaj poteka sklepno dejanje postopka ratifikacije hrvaške pristopne pogodbe, "česar se Slovenija iskreno veseli". Članstvo Hrvaške po ministrovih besedah prinaša nove perspektive za sodelovanje v evropskem okviru in novo kvaliteto v odnosih med državama.

Kot je še dejal, sta državi rešitve "našli v evropskem duhu, medsebojnem zaupanju in spoštovanju", naloga obeh vlad pa je, da dosledno spoštujeta in uresničujeta dogovorjeno. Poudaril pa je, da evropska širitvena politika "ni čudežna paličica, a je odlično orodje za preobrazbo družbe in države ter prinaša razvoj in napredek na vseh področjih".

Zunanji minister je še izrazil prepričanje, da bo hrvaško članstvo v EU v gospodarskem smislu zagotovo vplivalo na krepitev sodelovanje med državama. In interes Slovenije je glede tega po ministrovih besedah iskren. Dodal je, da se Slovenija ob tem veseli pospeška, ki ga skupno članstvo prinaša v stikih med ljudmi, predvsem na področju izobraževanja in kulture, ob članstvu Hrvaške v EU pa se tudi širi območje stabilnosti v regiji.

Erjavec: Danes je poseben dan za Slovenijo in Hrvaško

Minister za zunanje zadeve Karl Erjavec je že sprejel hrvaško kolegico Vesno Pusić, ob tem pa povedal, da je danes prav poseben dan za obe državi, saj bosta z ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe odprli novo poglavje za odnose med njima. »Danes je pomemben dan, tako za Slovenijo kot Hrvaško. Prepričan sem, da se danes z ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe v EU začenja novo obdobje odnosov med Slovenijo in Hrvaško,« je dejal Karl Erjavec. Poudaril je, da imamo z južnimi sosedi veliko političnih in gospodarskih interesov; naša država največ vlaga ravno v Hrvaško gospodarstvo, poleg tega pa si, kar se tiče politike, vsi želimo stabilnost na zahodnem Balkanu.

Hrvaška ministrica za zunanje zadeve Vesna Pusić je najprej dejala, da je danes prav poseben dan, nato pa se Erjavcu zahvalila za vse, kar je storil, da sta Slovenija in Hrvaška danes na tej točki. Zahvalila se je tudi vsem ostalim, ki so sodelovali pri celotnem procesu, posebno pa je izpostavila strokovna sodelavca dr. Franceta Arharja in Zdravka Rogića. »Ne spomnim se primera v zgodovini, da je reševanje takšnih težav privedlo do boljših odnosov med državama kot prej,« je dejala. »V tem času smo tako rešili težavo, s katero smo se soočali, poleg tega pa zgradili še boljše odnose med državama,« je bila jasna.

Slovenija med zadnjimi ratificirala hrvaško pristopno pogodbo

Slovenija je med zadnjimi državami, ki so ratificirale hrvaško pristopno pogodbo. Doslej jo je ratificiralo 22 članic EU. Postopka ratifikacije še niso zaključili v Nemčiji in na Danskem, na Nizozemskem ter v Belgiji.

Zapletlo se je zaradi dvostranskega spora o vprašanju LB - točneje tožb Zagrebške banke in Privredne banke Zagreb proti LB in NLB na hrvaških sodiščih za prenesene devizne vloge zagrebške podružnice LB v imenu hrvaške vlade - ker je hrvaška vlada bankama aprila lani pooblastilo obnovila.

Slovenija je ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe pogojevala z umikom pooblastil hrvaške vlade, saj je vztrajala, da gre za vprašanje nasledstva.

Državi sta nato po več poskusih vprašanje le rešili z memorandumom, ki sta ga predsednika vlad Slovenije in Hrvaške Janez Janša in Milanović podpisala 11. marca in je mednarodnopravno začel veljati 19. marca.

Volk: Hrvaška in Slovenija imata veliko skupnih interesov

Slovenski veleposlanik na Hrvaškem Vojko Volk je v ponedeljkovem pogovoru za hrvaško televizijo (HTV) izrazil upanje, da bo Hrvaška po vstopu v EU 1. julija letos postala slovenska partnerka za mizo, za katero bo sedelo 28 članic. Ocenil je, da imata državi več skupnih interesov, kot si danes lahko predstavljata.

Vsak dan se soočamo z interesi drugih partnerjev v EU, ki so večji in drugačni, šele po vstopu Hrvaške v EU pa bo jasno, koliko skupin interesov imata Ljubljana in Zagreb, saj se bomo za te interese morali vsak dan boriti z drugimi, je izjavil Volk v Dnevniku 3 pred današnjo ratifikacijo pristopne pogodbe med Hrvaško in EU v DZ.

»Pomembno je biti za mizo. Tisti, ki ne more biti za mizo, lahko konča na jedilniku, kar sploh ni dobro,« je poudaril Volk.

Ljubljana zgolj zahtevala spoštovanje dogovorov

Na novinarsko vprašanje, ali je Slovenija res morala ustaviti hrvaška pristopna pogajanja z EU, je slovenski diplomat pojasnil, da je Ljubljana zgolj zahtevala spoštovanje dogovorov.

»Tudi Hrvaška bo v enaki situaciji, ko bodo vaše sosede vstopale v EU. Tudi vi boste takrat ocenili, ali bodo morale spoštovati pogodbe, in skušnjava bo enaka,« je še dejal slovenski veleposlanik na Hrvaškem.

Poudaril je, da državljani v Sloveniji zelo dobro sprejemajo skorajšnji vstop Hrvaške v EU predvsem zaradi običajnih stvari, ki so povezane s turizmom in ukinitvijo carin, ter da so veseli, ker ne bo meje. »Vzdušje je pozitivno,« je izpostavil.

Nekaj odprtih vprašanj je ostalo

Dodal je, da državi še nista uredili vseh odprtih vprašanj, a tudi v teh primerih pričakuje kompromisne rešitve. Kot primer je navedel spor glede imena kranjske klobase. Hrvaška se je pritožila Evropski komisiji, potem ko je Slovenija sprožila postopek registracije kranjske klobase kot nacionalno zaščitenega izdelka z zaščiteno geografsko označbo.