TED je okrajšava za technology, entertainment and design (tehnologija, zabava in oblikovanje) in je ameriški »izum«. Tema konference je »Ideje, vredne širjenja«. X na koncu okrajšave pomeni, da je konferenca organizirana neodvisno. »Takšno licenco smo si pridobili mi, seveda s privolitvijo Univerze v Ljubljani. Organizatorji in govorci smo izključno študenti Univerze v Ljubljani,« je razložil Vester. Mesta za gledalce so brezplačna, a omejena. Vstopnice so si lahko zagotovili na spletni strani, karte za dogodek pa so pošle v dveh minutah.

Govorci, ki si drznejo več

Govorci na dogodku bodo mladi, ki si drznejo več, med drugim tudi na glas povedati svoje mnenje. So študentje, ki se ukvarjajo z različnimi nenavadnimi hobiji, projekti, raziskavami. Na Gospodarskem razstavišču bo svoje zgodbe v četrtek predstavilo osem govorcev. Gal Jakič je slovenski reprezentant v alpskem smučanju za invalide, ekstremni športnik, bloger, fotograf, mož, študent in še kaj. Na Predstavitveni strani je zapisano, da je Gal »vse to in hkrati samo človek, ki vas bo prepričal, da ste lahko vse, kar si želite in morda še več.«

Med govorci bo tudi Katarina Veselko, ki je kot študentka v iskanju priložnosti za pridobivanje izkušenj na noge postavila delovno skupino PsihoMOČ v Društvu študentov psihologije Slovenije, ki organizira in vodi treninge, delavnice in izobraževanja na različne psihološke teme. Kmalu zatem je nastopila kot vodja trenerjev mehkih veščin v evropskem združenju študentov psihologije (EFPSA). Sveže diplomirana se pravkar privaja identiteti mlade psihologinje v svetovalnem in izobraževalnem podjetju O. K. Consulting.

Petra Merčun je novopečena zdravnica, ki se je pred kratkim vrnila s humanitarno-medicinske odprave na Madagaskarju. Čim bolj nazorno bo poskusila predstaviti svojo izkušnjo z ljudmi, »ki imajo manj, kot ima večina, in so ji dali več kot le redki«.

Predstavila se bo tudi ekipa študentov medicine, biotehnologije, biokemije ter računalništva, ki je preteklo leto dihala za sintezno biologijo. V polletnem raziskovanju na kemijskem inštitutu so preizkušali idejo o novih načinih zdravljenja z biološkimi zdravili in jo predstavili na mednarodnem tekmovanju iGEM. Izmed 191 ekip so zasedli drugo mesto in pometli z elitno konkurenco.

Tilen Kegl je oglaševalec, marketingar, podjetnik, inovator, kreativec in študent. Motilo ga je, da delodajalci sploh ne vabijo več na razgovore ali pa celo sploh ne odpisujejo na prijave, zato se je odločil, da si bo izmislil drugačen pristop, s katerim bo dosegel ravno nasprotno. Odkar se tega pristopa drži, so ga sprejeli na Google v Londonu, na Wieden + Kennedy v Amsterdamu ter ga povabili kot predavatelja na Severno Irsko.

Urban Iglič je študent, ki študijska leta ne preživlja samo za knjigami, ampak predvsem na avanturah na različnih koncih sveta. Ko je prekolesaril Evropo in se prenehal ukvarjati z jadralnim letenjem, se je vrgel v alpinizem. Z ekipo Freeapproved so lani organizirali raziskovalno-alpinistično odpravo na Aljasko.

Izkušnje bo s sodelujočimi delila tudi absolventka etnologije in kulturne antropologije Urša Strehar Benčina. V začetku gimnazijskih let je spoznala gledališko improvizacijo, ki ji je bila pisana na kožo. Sčasoma je dobivala priložnosti kot mentorica in ugotovila, da jo prav to najbolj veseli. Vedno bolj se ukvarja s tem, kako gledališka improvizacija vpliva na razvoj posameznikovih veščin in predvsem, kako z njeno pomočjo bolj igrivo pristopati k vsakodnevnim zagatam.

Zadnji TEDx dogodek v Sloveniji je potekal decembra. Organizirali so ga pri TEDxLjubljana, ki so se v Sloveniji začeli s tem ukvarjati prvi. »To je bilo čisto neodvisno od našega dogodka. Obojni smo si pridobili licenco, a se tudi tematike nekoliko razlikujejo.«

Dogodek bomo prenašali na naši spletni www.dnevnik.si.