Na komisiji za preprečevanje korupcije so nam včeraj potrdili, da preiskujejo sum korupcije v Ortopedski bolnišnici (OB) Valdoltra. Tja jih je pripeljal sum preskakovanja čakalnih vrst, postopek pa so začeli na podlagi prijave.

V OB Valdoltra suma korupcije oziroma postopka protikorupcijske komisije včeraj še niso komentirali. Na problem čakalnih dob v tej bolnišnici je sicer že pred časom opozoril tamkajšnji zdravnik, predstavnik Iniciative zdravnikov Danijel Bešič Loredan. »Očitno so organi, ki lahko to preiskujejo, opozorila vzeli resno. Dobro pa bi bilo, da se tudi v drugih bolnišnicah, kjer je sum preskakovanja čakalnih vrst oziroma korupcije, to ovrže ali potrdi. Če se sum potrdi, je seveda prav, da krivce in tiste, ki so korupcijo dopustili, kaznujejo. Samo tako bomo prišli do transparentnega zdravstvenega sistema,« je dejal. Kaj se dogaja pri čakalnih dobah, bi lažje kot sedaj spremljali prek urejenega in enotnega informacijskega sistema za vse bolnišnice, je dodal. V nobenem primeru pa ne bi smeli dopuščati, da pride pacient, ki prej sploh ni bil vpisan v vrsto v javnem zdravstvu, »mimo vrste« na pregled ali poseg.

V komisiji za preprečevanje korupcije so nam včeraj potrdili, da preiskujejo sum korupcije v Ortopedski bolnišnici (OB) Valdoltra. Tja jih je pripeljal sum preskakovanja čakalnih vrst, postopek pa so začeli na podlagi prijave.

»Plačajo, potem pa so operirani na napotnico«

V OB Valdoltra suma korupcije oziroma postopka protikorupcijske komisije včeraj še niso komentirali. Na problem čakalnih dob v tej bolnišnici je sicer že pred časom opozoril tamkajšnji zdravnik, predstavnik Iniciative zdravnikov Danijel Bešič Loredan. »Očitno so organi, ki lahko to preiskujejo, opozorila vzeli resno. Dobro pa bi bilo, da se tudi v drugih bolnišnicah, kjer je sum preskakovanja čakalnih vrst oziroma korupcije, to ovrže ali potrdi. Če se sum potrdi, je seveda prav, da krivce in tiste, ki so korupcijo dopustili, kaznujejo. Samo tako bomo prišli do transparentnega zdravstvenega sistema,« je dejal. Kaj se dogaja pri čakalnih dobah, bi lažje kot zdaj spremljali prek urejenega in enotnega informacijskega sistema za vse bolnišnice, je dodal. V vsakem primeru pa ne bi smeli dopuščati, da pride pacient, ki prej sploh ni bil vpisan v vrsto v javnem zdravstvu, »mimo vrste« na pregled ali poseg.

Preskakovanje čakalnih vrst bi preprečili tudi ukrepi na državni ravni, kot je prepoved popoldanskega dela zaposlenih v javnem zavodu v zasebnih ambulantah, kamor hodijo samoplačniki. »Ločiti moramo javno in zasebno. Zdravniki v javnih zavodih morajo imeti možnost dodatnega dela, a le, če so med delovnikom opravili vse, kar morejo, in le v isti ustanovi, kjer delajo sicer. Določiti je treba tudi zgornjo mejo takšnega dela, namesto da ljudje skačejo med ambulantami po Sloveniji. Današnja situacija je najslabša možna – bolniki zdravniku sprva plačajo pod mizo ali pa tudi na njej, potem pa so operirani na napotnico. To je katastrofa,« je poudaril.

Čakalne dobe v UKC Ljubljana preverja računsko sodišče

Revizijo čakalnih dob z vidika smotrnosti pa trenutno v UKC Ljubljana opravlja računsko sodišče. Vrhovni državni revizor dr. Miroslav Kranjc nam je pojasnil, da je revizija zajela več enot največje slovenske bolnišnice, tudi računsko sodišče pa se bo osredotočilo na vprašanje, ali so bolnike obravnavali enakopravno. Pod drobnogled so vzeli ravnanje bolnišničnih enot v lanskem letu, tudi v tem primeru pa postopek še ni zaključen.

Na preskakovanje čakalnih vrst v slovenskem zdravstvu je sicer že pred več kot dvema letoma opozoril inšpekcijski nadzor ob uvajanju pravilnika o najdaljših dopustnih čakalnih dobah. Nadzor je takrat pokazal, da so bolniki na področju ortopedije iz zasebnih ambulant mimo vrste prehajali v javno zdravstveno mrežo v štirih bolnišnicah – v Valdoltri, ljubljanskem in mariborskem UKC ter novomeški splošni bolnišnici. Na ministrstvu za zdravje so takrat pojasnili, da so ponekod paciente na čakalne sezname za operacije v javnem zdravstvu po pregledu v samoplačniški ambulanti uvrščali kar brez napotnice, bolniki pa so zatem preskočili vrsto za poseg. Takšno ravnanje ni zakonito, je ugotavljal takratni minister za zdravje Dorijan Marušič. V bolnišnicah, v katerih je inšpekcijski nadzor ministrstva pokazal neprimerna razmerja med javnim in zasebnim, so ugotovitve zavračali kot neresnične.