Kot so zapisali v poročilu, je pri celotni akciji po podatkih vodij zbirnih mest uradno sodelovalo 289.000 prostovoljcev iz cele Slovenije, pri tem pa je treba upoštevati, da se mnogi prostovoljci niso udeležili zbora na uradnih zbirnih mestih in so smeti pobirali sami, brez vednosti koordinatorjev akcije, ki so posredovali število udeležencev na njihovih zbirnih mestih.

Skupno število udeležencev akcije naj bi zato po ocenah Ekologov brez meja bilo še višje in je preseglo številko 300.000. Količina zbranih odpadkov je presegla 15.600 kubičnih metrov oziroma 4500 ton odpadkov, v akciji pa so čistili čez 2800 odlagališč in v celoti sanirali več kot 1.400 odlagališč ter očistili na kilometre poti.

Glede na zbrane podatke se je največ ljudi udeležilo akcije v občinah Naklo (36,3 odsotkov), Velika Polana (34,8 odstotkov) in Mirna Peč (33 odstotkov). V osmih občinah je udeležba presegla 30 odstotkov. Sodelovalo je več kot 133.000 otrok iz 331 vrtcev, 497 šol in skoraj 3.500 društev.

»Akcijo Očistimo Slovenijo za leto 2013 ne mislimo organizirati, smo se pa odločili, da podpremo številne čistilne akcije. Predvsem tako, da smo v sodelovanju s Turistično zvezo Slovenije pripravili obrazec, kamor lahko organizatorji prijavijo čistilne akcije, seznam pa bomo nato posredovali tudi medijem, saj želimo, da so ljudje čim bolje obveščeni. Čistilne akcije se organizirajo vsako leto in ne samo na en dan, kot je bil dogodek Očistimo Slovenijo,« je povedala vodja odnosov z javnostjo pri društvu Ekologi brez meja Karmen Wamberger.

Cilj je spremeniti zakonodajo

Wambergerjeva je med drugim tudi poudarila, da bodo svoje napore sedaj usmerili v spremembo zakonodaje, ki predstavlja glavni vir problema. »Ena izmed stvari, ki jo želimo spremeniti je register divjih odlagališč, ki bi ga bilo treba stalno posodabljati. Zganilo se je tudi Ministrstvo za okolje in se glede tega z nami začelo pogovarjati. Predvsem pa bi bilo treba nekaj narediti na področju gradbenih odpadkov, saj ti predstavljajo največji vir problema.«

S pridobljenimi izkušnjami pomagali številnim državam

Akcije podobne tisti, ki je bila lani organizirana v Sloveniji, so potekale že v 96 državah. Kot je dejala Wambergerjeva je njihovo društvo s pridobljenimi izkušnjami pri organizaciji pomagalo številnim. »Praktično je šlo za celoten Balkan, saj je bila na to temo organizirana tudi novinarska konferenca. Pomagali smo jim, da so se na nek način postavili na noge in organizirali akcijo. Poleg tega smo bili prisotni tudi na različnih konferencah po svetu. Nizozemska, Kongo, Portugalska, Estonija, Nepal, Rusija so le nekatere države.«