»Mineva eno leto od naših dobronamernih opozoril, ki smo jih naslovili tako na ministra za pravosodje kot na vlado, vendar se po letu dni soočamo le še s hujšimi problemi, ki jih povzroča zmanjšanje števila pravosodnih policistov in drugih zaporskih uslužbencev,« je na današnji novinarski konferenci opozoril Verk, ki je tudi predsednik Konference sindikata Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij.

Žrtve ukrepov vlad

Po Verkovih besedah zaporski uslužbenci postajajo »žrtve neselektivnih varčevalnih ukrepov tako prejšnje kot sedanje vlade«. Kot je dejal, resnih opozoril sindikata tako rekoč ni upošteval nihče od odgovornih za zaporski sistem. V primeru, da se stanje ne bo izboljšalo, Verk napoveduje »internacionalizacijo« problema.

»Zato najverjetneje tudi nihče ni dal ustreznih predlogov vladi, ki v letošnjem letu ne načrtuje nobene zakonske spremembe, ki bi poenostavila in pocenila delovanje Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij,« je dodal Verk. Kot je opozoril, bo zaradi preobremenjenosti zaporskih uslužbencev »kaj kmalu prišlo do motenj v delovanju zaporskega sistema«.

En policist na 80 obsojencev

Verk je pojasnil, da se zaradi varčevanja zmanjšujejo posadke pravosodnih policistov pri rednem varovanju v zaporih ter tudi pri varovanjih in spremstvih zapornikov izven zavoda: »Tako v nočnem času cel zaporniški blok varuje tudi le samo eden pravosodni policist, kar pomeni od 80 do 100 obsojencev na enega.«

Po Verkovih besedah se preobremenjenost zaporskih uslužbencev že kaže v njihovem slabšem zdravstvenem stanju in v omejitvah sposobnosti za delo: »Prav zaskrbljujoči so rezultati zdravstvenega stanja večjega števila pravosodnih policistov, ki ne smejo voziti službenih vozil, nositi orožja, delati v nočnem času, delati poln delovni čas in podobno.«

Posebej slabo je na Dobu

Še posebej slabo stanje naj bi bilo v največjem slovenskem zaporu na Dobu. Kot je dejal predsednik tamkajšnje sindikalne organizacije Mitja Jeras, so zato izvedli analizo v zaporu na Dobu in nasploh v slovenskem zaporskem sistemu. Po Jerasovih besedah jim bo analiza služila kot izhodišče za pogajanja.

Član izvršnega odbora sindikalne organizacije v mariborskem zaporu Nermin Porić pa je dejal, da tamkajšnja uprava zapora izvaja pritisk na predstavnike sindikata: »Za tistega, ki opozori na probleme, se najde način, da ga premestijo.« Po Porićevih besedah je premestitev doletela tudi predsednika sindikalne organizacije v mariborskem zaporu.

Stavkati ne morejo

Porić je poudaril, da so pod pritiskom uprave tudi delovni invalidi, ki so to postali v dolgoletni zaporski službi. Po Porićevih besedah so delovni invalidi prav tako pod udarom premestitev, pri čemer jih doleti izguba dodatkov za pooblaščenost, stalnost in drugih dodatkov.

Glede možnosti stavke pa je Verk ponovno pojasnil, da 217. člen zakona o izvrševanju kazenskih sankcij prepoveduje stavko.