Kot nam je povedal eden od duhovnikov lazaristov, si nekdanji ljubljanski nadškof in metropolit želi oditi na ta oddaljeni afriški otok. Po nekaterih informacijah naj bi na Madagaskarju poučeval na teološki fakulteti in svojemu znamenitemu sobratu, lazaristu Pedru Opeki, pomagal pri njegovih človekoljubnih projektih. Ali bo tja tudi zares odpotoval, je odvisno od »dogovora« s Svetim sedežem. Po podatkih Misijonskega središča Slovenije na Madagaskarju deluje največ slovenskih misijonarjev.

Dr. Stres patra Opeko pozna že od leta 1971, ko je bil ta še študent v Ljubljani in Parizu. Na Madagaskarju ga je obiskal v začetku osemdesetih let, zadnjič pa se je – po uradnih informacijah – na otoku mudil leta 2011; na povabilo škofa Ramarosona je vodil duhovne vaje za duhovnike iz dveh tamkajšnjih škofij. Naključje pa je hotelo, da je na Madagaskar odpotoval le nekaj dni prej, preden je v Sloveniji konec januarja 2011 odjeknilo razkritje italijanskega časnika L'Espressa, da je finančna luknja v mariborski nadškofiji globoka več sto milijonov evrov. Tretjega februarja, še pred vrnitvijo dr. Stresa, je moral predčasno odstopiti mariborski nadškof Franc Kramberger, na njegov položaj pa je tedanji papež Benedikt XVI. imenoval škofa dr. Marjana Turnška. Nato se je začela agonija z iskanjem rešitve za propadle mariborske naložbe in krivcev za polom. Dr. Anton Stres je s položaja ljubljanskega nadškofa skupaj z nadškofom Turnškom odstopil julija letos.

Kje se dr. Stres mudi ta hip, uradno nismo mogli izvedeti. Eden od teologov lazaristov nam je dejal le, da je nekje v tujini (ne več na Hrvaškem), na ljubljanski nadškofiji pa so nam povedali, da od začetka avgusta ne spremljajo več dejavnosti upokojenega nadškofa Stresa, in dodali: »Kolikor pa nam je znano, se, v skladu s tistim, kar je nadškof povedal v intervjuju za Radio Ognjišče 31. julija letos, nahaja v enem izmed evropskih univerzitetnih središč.«

V tujini, v Trstu, je po nalogu Svetega sedeža še vedno tudi upokojeni ljubljanski nadškof Uran. Med tamkajšnjimi verniki je menda zelo priljubljen. Mašuje v slovenščini in italijanščini, tržaški nadškof Giampaolo Crepaldi pa ga rad vključuje v različne pastoralne dejavnosti. Koliko časa bo ukrep še trajal, upokojeni nadškof ne ve. V olajšanje pa mu je, smo izvedeli, da mu za vsak obisk zdravnikov v Ljubljani vendarle ni treba prositi pristojne kongregacije v Rimu. Zadošča soglasje nadškofa Crepaldija.