Pričakovati je sicer, da se bo vodja PS in premierka Bratuškova podala v kandidaturo za predsednico, ali se bo na čelo PS vnovič poskušal zavihteti tudi prvi predsednik stranke Janković, pa za zdaj ostaja uganka. Uradno sicer nihče od njiju ni ne potrdil ne zanikal, da bi se potegoval za ta položaj. Bi pa Janković glede na dogajanja v zadnjih mesecih že s kandidaturo lahko zaostril razmere v stranki, ki zadnje čase vse moči usmerja v reševanje nezavidljivega finančnega položaja države, in svoje podpornike postavil v neugoden položaj.

Nedvomno bi bil Jankovićev morebitni prevzem PS odločilen tudi za koalicijo, saj se partnerji načeloma strinjajo, da bi Jankovićeva vrnitev zagotovo povzročila konec te vlade. To bi vodilo v vnovično politično krizo in odpiralo vrata k novim predčasnim volitvam - meseci mrtvega teka, ki si ga Slovenija ob trenutnih razmerah težko privošči.

Predsednik SD Igor Lukšič je tako spomnil, da je bil pogoj za vstop njegove stranke v aktualno koalicijo prav odstop Jankovića z vrha PS, zato je za Slovenijo in stabilnost v državi nujno, da si premierka pridobi potrebno legitimnost v stranki. Prvak DeSUS Karl Erjavec pa je za STA ocenil, da bi izbor nekoga drugega namesto Bratuškove na čelo stranke pomenil, da premierka nima "realne politične moči", ki jo na tem položaju potrebuje.

"Modro tiho"

Tega naj bi se zavedali tudi Jankovićevi podporniki v poslanski skupini, kjer pa so za zdaj "modro tiho". Večina poslancev naj bi sicer podpirala Bratuškovo, velja pa spomniti, da so štirje od njih še ljubljanski mestni svetniki z Jankovićeve liste. Med njimi je tudi vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer.

Prav poslanci bi lahko imeli velik pomen pri odločanju članov na kongresu, a tudi opredeljevanje za Bratuškovo ali Jankovića naj bi bilo za nekatere težko. Po neuradnih informacijah namreč posamezni poslanci poudarjajo, da brez Jankovića ne bi bili tam, kjer so, a se kljub temu zavedajo, da bi bilo za stabilnost koalicije bolje, če na vrhu PS ostane Bratuškova.

Mediji so medtem že začeli z ugibanji, ali se utegne v kandidaturo za prvaka PS podati še kdo tretji. Časnik Finance med drugim omenja tudi nekdanjega predsednika računskega sodišča Igorja Šoltesa, ki pa ustanavlja svoje društvo. Za STA je v petek zatrdil, da vso svojo energijo posveča tej civilni pobudi in v nobenem primeru ne namerava kandidirati za predsednika PS. "Prepričan sem, da bo PS imela dovolj drugih kandidatov," je dodal.

Postavlja se tudi vprašanje, kaj se lahko zgodi v okviru koalicijskih usklajevanj o proračunu, saj bi ta lahko pripeljala do drugačnih scenarijev. Če namreč partnerji ne bodo našli kompromisa, bi po vsej verjetnosti prišlo do predčasnih volitev. V tem primeru naj bi posamezniki v PS menili, da bi večjo podporo dobili z Jankovićem na čelu. A kot gre sklepati iz zadnjih, optimističnih izjav prvakov koalicije, bo proračun vendarle usklajen.

Ugibanja

Obenem se v javnosti ugiba še, zakaj PS kongresa ne prestavi na prihodnjo pomlad, saj bodo do takrat tudi razmere v državi bolj jasne, v vsakem primeru pa Bratuškova do takrat namerava v DZ preveriti svojo podporo z zaupnico.

A na zadnjem kongresu PS januarja letos se je stranka zavezala, da bo naslednji volilni kongres sklican do konca tega leta. Janković je takrat po očitkih protikorupcijske komisije zamrznil svoj status predsednika, svet stranke pa je za začasno vodenje PS pooblastil Bratuškovo. Nato se je marca, z izvolitvijo aktualne vlade, Janković z vrha stranke tudi dokončno umaknil.

Rok za evidentiranje kandidatov za kongres, ki bo 19. oktobra, je 24. september, predlagani kandidati pa lahko do 2. oktobra podajo soglasje h kandidaturi. Izvršni odbor PS bo nato določil kandidatno listo, šele potem bo tudi uradno znano, kdo so kandidati za novega predsednika stranke.

V stranki so za STA pojasnili, da se stranka in njeni funkcionarji v fazi evidentiranja kandidatur ne bodo opredeljevali do posameznih kandidatur ali ugibanj o morebitnih kandidatih. Spomnili so, da kandidira lahko vsak član PS, kako bodo glasovali poslanci, funkcionarji in vsi ostali, pa da je vprašanje njihove osebne presoje.