Kot je predsednik Türk pojasnil, sam poudarja pomen državljanskega poguma, ker je to edina pot, po kateri se lahko družba izboljša. Namreč ljudje ne smejo imeti občutka nemoči in ne smejo verjeti, da je edina rešitev umikanje v zasebnost in pred splošnimi vprašanji, je dodal.

Državljanski pogum v Sloveniji nima prave tradicije

Treba je prevzeti nekaj tveganja, povedati svoje mnenje in se zavzemati za rešitve, kar po njegovem zahteva državljanski pogum, ki, kot je ocenil v Sloveniji nima prave tradicije in ki ga v slovenski družbi nekoliko manjka.

Tudi bližnje predsedniške volitve bodo priložnost za izražanje državljanskega poguma, in verjetno bo v Sloveniji v prihodnjih mesecih in prihodnje leto veliko priložnosti, da se izboljša stanje politične kulture in poveča politično angažiranje ljudi, je ocenil.

Sicer se je predsednik Türk v pogovoru, ki so ga priredili v Dolenjskem muzeju, dotaknil številnih tem. Med drugim je poudaril, da sodi Slovenija med najbolj razvite in najbolj varne države in zato ni potrebe za kakšne izredne razmere ali za povečanje vladnih pristojnosti.

Türk želi višjo raven politične kulture

Zavzel se je tudi za spoštovanje človekovih pravic, enakopravnost državljanov ter višjo raven politične kulture v državnem zboru in na sploh, kar bi po njegovem dosegli z uvedbo preferenčnega glasu pri volitvah v državni zbor.