Minister za izobraževanje, znanost, kulturo in šport, ki opravlja tekoče posle, ukrepov iz nove koalicijske pogodbe na področju resorja, ki ga vodi, konkretno ni komentiral. "Papir prenese vse. Slovenija potrebuje vlado in vlada zaupanje ljudi. Treba ji je dati priložnost. Za kritike in pohvale bo čas, ko bodo začeli z delom," je zapisal za STA.

Po mnenju glavnega tajnika Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimirja Štruklja pa je pomembno, da se opušča "izjemno destruktiven varčevalni pritisk na izobraževanje, znanost in kulturo, ki je bil pri nas za razliko od ogromne večine držav ekstremno oster in je kazal na nerazumevanje pomena izobraževanja". Kot je dejal za STA, pričakuje, da se v času prihodnje vlade, ki jo sestavlja mandatarka Alenka Bratušek, ne bo odprlo vprašanje standardov in normativov, ki so bili predmet spora z vlado Janeza Janše.

Štrukelj: Koalicijska pogodba predstavlja obrat pogleda na javni sektor

Po Štrukljevem mnenju se v novi koalicijski pogodbi, ki so jo v sredo podpisale PS, SD, DL in DeSUS, kaže "pomemben obrat na ravni pogleda na izobraževanje in posredno tudi na javni sektor". Eno ključnih nerazumevanj odhajajoče vlade je bilo, da je javni sektor zgolj potrošnik in parazit, iz nove koalicijske pogodbe pa se kaže razumevanje, da gre pri javnem in zasebnem sektorju "za dve nogi istega telesa, ki obe prispevata h kakovosti življenja in rasti". To Štruklju "vzbuja nekaj optimizma", poudarja pa, da "Sviz ostaja previden, dokler se ne bodo te deklarativne izjave, ki gredo v pravo smer, pokazale tudi v uresničevanju vladne politike".

Od nove vlade pričakuje tudi, da bo uresničevala zapisane določbe v Beli knjigi o vzgoji in izobraževanju v RS, in ob tem opominja, da so v koalicijski pogodbi zapisali, da bodo poleg drugih dokumentov sledili sprejetim ciljem bele knjige. Kot poudarja Štrukelj, so med njimi tudi izboljšave pogojev dela učiteljev na vseh stopnjah izobraževanja.

Štrukelj: Ukinjali so programe na javnih univerzah in iste odpirali na privatnih

Partnerji so se v koalicijski pogodbi zavezali tudi, da bodo uredili stabilno financiranje obstoječih visokošolskih zavodov in regulirali nastajanje novih ter da bodo iz javnih sredstev sofinancirali le tiste programe zasebnih visokošolskih zavodov, ki zapolnjujejo vrzeli v programih javnih. Štrukelj se strinja s tem, da naj država na področju visokega šolstva financira tiste institucije ali programe, ki jih sama ne omogoča in ne more zagotavljati. Nasprotuje temu, kar se je dogajalo doslej - da se je "na eni strani ukinjalo družboslovje na javnih univerzah, hkrati pa se preko razpisov dajalo sredstva v družboslovje na zasebnih fakultetah". Štrukelj verjame, da se bo to končalo. Obenem pa opozarja, da to sedanjega problema visokošolskih institucij ne rešuje, "kajti javne univerze nimajo dovolj sredstev, da bi financirale bolonjske programe zlasti petega letnika". "To je treba na nek način rešiti," je poudaril sindikalist.

ŠOS pričakuje odprt dialog

Tudi v Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS) opozarjajo na trenutno podhranjenost visokega šolstva, kar po njihovem mnenju občutijo tudi študenti. Tako pričakujejo povečanje sredstev za visoko šolstvo in se zavzemajo za finančno ureditev področja financiranja, "saj se univerze ne morejo prilagajati naglim spremembam, ne da bi pri tem trpela kakovost". Kot so pojasnili za STA, si želijo dvostebernega sistema financiranja z variabilnim delom, kot je bil z uredbo že sprejet, a zaradi varčevanja neuresničen.

Poleg ureditve financiranja si ŠOS prizadeva tudi za sistemsko ureditev drugih področij visokošolskega prostora in pozdravljajo predvidene ukrepe koalicijskih partneric. Hkrati pa od nove vlade pričakujejo, da bo vodila odprt dialog z deležniki pri pripravi sprememb. ŠOS zagovarja kakovost in dostopnost na področju izobraževanja, od novega ministra pa pričakuje, da se bodo "tukaj tudi našli ter delovali skladno s temi vrednotami".