Moti ga kritičnost na račun Bratuškove

Bivšega predsednika v tem trenutku sicer moti »izjemna kritičnost« na račun premierke: »Enkrat ji kritizirajo čevlje, drugič ji očitajo dolžino krila, tretjič znanje angleščine. Pri čemer je treba vedeti, da njena angleščina ni nič slabša od angleščine njenih moških predhodnikov.«

Tako bi bil Türk za to, da se počaka, da bo vlada prišla s programom ukrepov, »in da se kritike malo umirijo«.

Fiskalno pravilo na mednarodni položaj države ne vpliva

Türk načeloma ne nasprotuje prodaji dela državnega premoženja: »Ne vidim razloga, da tega ne bi naredili, na primer, na zavarovalniškem področju, v trgovini in še kje. Nisem torej proti prodaji, mislim pa, da nas ta razprava odvrača od pogovora o tem, kaj Slovenija v resnici potrebuje za razvoj.«

Vpis fiskalnega pravila v ustavo je po njegovem »izrazito slovensko politično vprašanje, na mednarodni položaj države pa ne vpliva«. Spominja, da smo to pravilo v naš pravni sistem sprejeli z ratifikacijo fiskalnega pakta, zato bi po njegovem zadoščalo sprejeti ustrezno izvedbeno zakonodajo. »Morda je pot naprej, da se pravilo vključi v ustavo zato, da pomirimo sebe,« je dodal.

Upravljanje državnega premoženja ni urejeno, kot bi moralo biti

Sicer pa Slovenijo po Türkovih besedah po reformi trga dela in pokojninski reformi čaka še sanacija bank, »pa tudi upravljanje državnega premoženja ni urejeno, kot bi moralo biti«. Po njegovi oceni pa bi lahko »prav zdaj, ko nam zmanjkuje časa, pospešili in na podoben način, z občutkom za konsenzualnost, pohiteli z državnim holdingom in s slabo banko«.

Kot je opozoril Türk, »če sanacija bank ne bo uspešna, bo to imelo zelo negativen učinek, ki si ga ne bi smeli privoščiti«. »Prihodu trojke se lahko izognemo in se mu moramo izogniti,« je poudaril.

Nezaupanje v politiko veliko

Glede vstajniškega gibanja je Türk ocenil, da je doseglo doseglo pomembne učinke: »Ali so to hoteli in želeli, je drugo vprašanje. Toda posledice so tu in so nesporne. Zahtevajo višjo kvaliteto politike, boljšo zakonodajo, boljše delovanje pravosodja in modernizacijo družbe.« V samem gibanju pa za zdaj sicer ne vidi potencialne politične alternative.

Ob tem je opozoril, da »če na protestih slišimo, da ni trenutek za zmanjševanje pravice do referenduma, bi temu skrbno prisluhnil. Morda trenutek res ni pravi"«

»Stranke morajo razumeti, da je nezaupanje ljudi glede politike veliko. In da lahko čisto razumen predlog naredi škodo,« je nadaljeval bivši predsednik republike. Sam bi se tako v tem trenutku odrekel pritisku, da bi omejili referendumsko odločanje: "Mislim, da trenutek ni dober. Morda lahko počakamo leto dni."