»Postopek je bil podoben registraciji vozila. Ko sva izpolnili vse pogoje, sva se med uradnimi urami zglasili na okencu upravne enote na Tobačni. Pospremili so nas do prostora v velikosti dnevne sobe, v katerem je bilo okoli 20 stolov. Bili sva sami. Usedli sva se, podpisali sva papir, gospa, ki je pred tem nekaj prebrala, pa naju je za konec še povprašala, ali bi si izmenjali 'predmete'. Vendar 'predmetov' nisva imeli. Ker se nisva smeli poročiti, poroke tudi nisva izvajali.«

Omejeno število povabljencev

Tako se svoje registracije istospolne partnerske skupnosti, ki jo je uzakonila prva vlada Janeza Janše, spominja 30-letna Ljubljančanka. Na tisti dan, ko je imela ljubljanska upravna enota uradne ure, in ne v soboto, ko heteroseksualni pari slavnostno sklenejo zakonsko zvezo, se je morala s svojim delodajalcem tudi zmeniti, da lahko predčasno odide iz službe. »Vse skupaj je trajalo sedem minut. Ni bilo prstanov, ni bilo prič in svečanosti. Ker je bil prostor tako majhen, je bilo omejeno tudi število povabljencev. Je pa res, da lahko registracije ponekod potekajo tudi bolj svečano, kar kaže, da je vse skupaj odvisno od tega, kako si načelnik upravne enote razlaga zakon oziroma pravilnik,« dodaja gej, ki se je pred leti prav tako v Ljubljani odločil za registracijo partnerske skupnosti.

A kot kaže, se bodo nekateri pogoji za registracijo istospolne partnerske skupnosti kmalu spremenili, kar pomeni, da se bodo lahko geji in lezbijke pri nas registrirali na podoben način, kot to velja za sklepanje zakonske zveze. »Na podlagi trenutnega osnutka pravilnika o registraciji istospolnih partnerskih skupnosti bodo istospolni partnerji lahko svojo skupnost registrirali v istih uradnih prostorih in enakem času, kot to velja za zakonce. To vključuje tudi registracijo istospolne partnerske skupnosti zunaj uradnih prostorov in uradnega časa za registracijo,« poudarjajo na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. V Sloveniji je bilo od leta 2005 do danes registriranih 87 istospolnih partnerskih skupnosti. Za primerjavo: samo v zadnjih dveh letih 34 parov.

Kamniška upravna enota zavrnila zahtevo lezbičnega para

Za omenjene spremembe so se na ministrstvu odločili po tem, ko je upravno sodišče zahtevalo oceno ustavnosti 6. člena zakona o registraciji istospolne partnerske skupnosti. Sodišče se je za tak manever odločilo, ker sta tožnici vložili tožbo zoper Republiko Slovenijo, s katero izpodbijata odločbo kamniške upravne enote, da se njuna zahteva za registracijo zunaj uradnih prostorov zavrne. Tožnici v tožbi navajata, da jima je bila s tem kršena ustavna pravica do enakosti pred zakonom.

Aktivisti za človekove pravice na področju istospolnih skupnosti ob tem upajo, da se ministrstvo odprave sistemske diskriminacije ne bo lotilo s tovrstnimi kozmetičnimi popravki, temveč s celovito ureditvijo. Na ministrstvu so namreč napovedali, da bodo k reševanju teh vprašanj konkretneje pristopili v začetku tega leta.