Sodišče je nekdanjega lastnika licence Diners in donedavno enega najbogatejših Slovencev Tomaža Lovšeta poslalo v pripor, kjer bi lahko na zahtevo tožilstva ostal tudi nadaljnjih šest mesecev. Če je že včeraj preiskovalna sodnica Andreja Sedej Grčar oba direktorja družbe Diners Club SLO, Saša Pušnika in Antona Hrovatiča, izpustila na prostost, je po zaslišanju razvpitega poslovneža ocenila, da bi ta lahko pobegnil pred zaporno kaznijo v višini do osmih let.

Čeprav bi lahko v primeru Lovšeta obstajala nevarnost vplivanja na priče, predvsem na osumljena Pušnika in Hrovatiča, ki sta podpisovala sporne pogodbe, so na specializiranem državnem tožilstvu očitno ocenili drugače. Tako so predlagali pripor zaradi begosumnosti. S propadom Dinersa je namreč Lovše izgubil eno zadnjih poslovnih vezi s Slovenijo. Tudi njegova družina biva v tujini, kjer ima sam vrsto let stalno prebivališče, v Monaku in na Hrvaškem.

Medtem prihajajo na dan nove podrobnosti o preiskavi proti Lovšetu, ki mu očitajo pridobitev najmanj devetih milijonov evrov protipravne premoženjske koristi na škodo praktično potopljenega Dinersa in trgovcev. Po naših informacijah je Lovšeta ovadila Banka Slovenije, proti kateri je lastnik Dinersa tudi najbolj ostro nastopil ob izgubi licence zaradi ugotovljenih nepravilnosti. Tako naj bi regulator že pridobil podatke o tem, kje so končala večmilijonska sredstva. Kot smo izvedeli, naj bi šest milijonov evrov končalo pri Lovšetovih družbah, tudi na Britanskih Deviških otokih. Preostale tri milijone evrov naj bi medtem Lovše s soprogo dvignil s črne Dinersove kartice, in sicer tik pred odvzemom licence in mimo vseh veljavnih pravil.

Čeprav sta sporna večmilijonska nakazila odobrila direktorja Dinersa Pušnik in Hrovatič, naj bi policisti našli dovolj listinskih dokazov, da je o domala vseh poslih slovenskega Dinersa odločal Lovše, ki je tudi narekoval vodenje družbe. Za sum storitve kaznivega dejanja zlorabe položaja mu tako grozi do osem let zapora. Lovšetov zagovornik Marko Bošnjak iz odvetniške pisarne Čeferin je na odreditev pripora napovedal pritožbo, ker da ne obstajajo pogoji za to. Zanimivo je, da je Bošnjak včeraj zagotovil, da ima Lovše prijavljeno stalno prebivališče le v Sloveniji, pa čeprav se je poslovnež še maja letos podpisoval na pogodbe s stalnim prebivališčem v Monaku. To mu je tudi omogočalo pridobitev posebnega davčnega statusa nerezidenta.

Če bo Diners, ki ima že dalj časa blokirane račune in bo v kratkem ostal tudi brez premoženja v obliki terjatev do uporabnikov plačilnih kartic, končal v stečaju, bi lahko tožilstvo naknadno preučilo tudi možnost, da obtožbo zoper Lovšeta razširi tudi s kaznivim dejanjem namerne povzročitve stečaja in oškodovanja upnikov.