Študentska založba, pobudnik, skrbnik in programer sistema Biblos, je pri vzpostavitvi prve platforme za prodajo in izposojo e-knjig v slovenščini sodelovala z Inštitutom informacijskih znanosti (IZUM) iz Maribora ter lastnikom spletnega bibliografskega sistema COBISS. Plod sodelovanja je po pojasnilu Renate Zamida s Študentske založbe uspešna sinhronizacija bibliografskih in uporabniških podatkov sistemov COBISS in Biblos, kar uporabnikom olajša uporabo novega spletnega distribucijskega portala, kar zadeva pregled izposoje del v klasični in elektronski obliki in pri iskanju naslovov.

Testno obdobje sistema Biblos je namenjeno temu, da bodo založniki imeli čas pripraviti čim več gradiva in ga tudi vnesti v sistem, pa tudi zato, da se bodo imeli bibliotekarji čas navaditi na sistem in bodo kasneje lahko v pomoč uporabnikom. Testno obdobje je pomembno tudi zato, da se odpravi morebitne napake, je na današnji novinarski konferenci dejala Zamida.

Pri projektu sodeluje deset knjižnic

Pri projektu trenutno sodelujejo deset slovenskih splošnih knjižnic iz Ljubljane, Maribora, Kranja, Škofje Loke, Tržiča, Radovljice, Domžal, Nove Gorice, Kopra in z Jesenic.

Za izposojo in kasneje še nakup knjig preko sistema Biblos so pri Študentski založbi razvili posebno mobilno aplikacijo za bralnike, ki podpirajo androidni sistem. Ta bo še danes na voljo v Google Play trgovini. Za tiste, ki za branje e-knjig uporabljajo Applove naprave, pa bodo v roku sedmih dni aplikacijo ponudili preko App Storea. Kdor naprave morebiti nima, si jo lahko izposodi v kateri od knjižnic.

Uporaba sistema je za člane knjižnic brezplačna, vanj pa vstopajo z istimi gesli, kot jih uporabljajo za dostop v storitev Moja knjižnica. Poleg veljavnega članstva ene od knjižnic ter ustrezne naprave za branje e-knjig uporabniki sistema potrebujejo tudi uporabniško ime in geslo podjetja Adobe (Adobe ID), s katerim poskrbijo za varen prenos e-knjig na izbrano napravo.

Želja snovalcev sistema je, da bi že v testnem obdobju k sodelovanju pritegnili čim večje število slovenskih založniških hiš

Želja snovalcev sistema je, da bi že v testnem obdobju k sodelovanju pritegnili čim večje število slovenskih založniških hiš in samozaložnikov ter bralcem ponuditi širok in privlačen nabor vsebin. Doslej je svoje sodelovanje potrdilo že več slovenskih založb, med njimi Mladinska knjiga, založba ZRC SAZU, Umco in Studia Humanitatis. Ob lansiranju sistema konec junija si po besedah Zamide želijo, da bi bilo v Biblosu na voljo okoli 1000 naslovov.

Direktorica Mestne knjižnice Ljubljana Jelka Gazvoda je pozdravila projekt, v katerem prepoznava prvo aktivno, pozitivno in inovativno sodelovanje med knjižnicami in založbami. Spomnila je, da je COBISS javna last, ki so ga ustvarile knjižnice skupaj z inštitutom IZUM in opomnila, da sistem vzpostavlja potrebo po novem načinu financiranja.

Projekt Biblos je zasebna iniciativa, spodbujena z znanjem in idejami javnega sektorja

"Projekt Biblos je sicer zasebna iniciativa, spodbujena z znanjem in idejami javnega sektorja, torej knjižnic. S tem projekt vstopa v sistem javne sfere. Zato si želimo, da bi tudi država dojela pomen tega projekta in njegovo daljnosežnost in bi v njem začela aktivno sodelovati ter posledično zanj prispevati finančna sredstva," je poudarila.