Skupina 36 poslancev je vložila zahtevo za ustavno presojo zakona o integriteti in preprečevanju korupcije. Zakon posamezniku ne omogoča pravice do učinkovitega pravnega sredstva pred dokončno odločitvijo komisije, prav tako pa je tudi premalo določen pri vsebini in definiciji pojmov, je pojasnil vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko.

Pod zahtevo, ki so jo vložili v sredo, so se poleg celotnih poslanskih skupin SDS in NSi, podpisali tudi poslanec SLS Franc Pukšič, poslanec DL Bojan Starman, poslanec narodne skupnosti Roberto Battelli in vsi trije nepovezani poslanci. Kot je pojasnil Tako, predlagajo, da ustavno sodišče zahtevo obravnava prednostno, prav tako pa predlagajo tudi zadržanje izvrševanja zakona do odločitve ustavnega sodišča.

Poročilo protikorupcijske komisije po Tankovih besedah ne bi smelo vreči sence dvoma na pravilnost in korektnost nadzora nad katerim koli funkcionarjem, a kaže se, da pri nekaterih funkcionarjih postopki niso bili vodeni korektno.

»Ugotovitve takega organa morajo biti jasne, nedvoumne in ne smejo biti namigovanja,« je poudaril Tanko. A Komisija za preprečevanje korupcije se po njegovih besedah vedno skrije za dikcijo, da »obstaja tveganje za korupcijo«. »Če nekdo nekomu preiskuje premoženjsko stanje, mora najbrž nedvoumno ugotoviti, ali je to korupcija ali ne,« je prepričan Tanko.

»Take opredelitve protikorupcijske komisije so zelo podobne tistim, ki smo jim priča v sodnem postopku proti Janezu Janši v zadevi Patria,« je pojasnil. Te so po njegovih besedah zgrajene na neki domnevi in potem se iz tega »naredi neka zgodba, sproži sodni postopek, ki se nikakor noče končati«, na osnovi poročila protikorupcijske komisije pa se je sprožil plaz interpretacij in zahtev, ki imajo lahko tudi precej hude posledice, ne samo za osebo, ampak tudi za državo.

V SDS so zahtevo za ustavno presojo omenjenega zakona napovedali že kmalu po objavi poročila protikorupcijske komisije o premoženjskem stanju predsednikov parlamentarnih strank, ki poleg prvaka SDS Janše bremeni tudi Zorana Jankovića, ki je po tem status predsednika PS zamrznil. Zahtevo omenjenega zakona je sicer že lani zahtevalo tudi upravno sodišče.

Tanko: To je popolna bedarija

Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je spregovoril tudi o domnevno sporni zaposlitvi sina Tadeja Tanka v državni družbi Plinovodi. »Jaz kot funkcionar DZ v nobenem primeru ne morem vplivati na imenovanje ali razrešitev poslovodstva, tako da tudi ta trditev, ki jo je v sklepnem delu poročila zapisala KPK, ne stoji in ne more biti tista, ki je opredeljena po zakonu o integriteti, da ustreza definiciji korupcije,« je povedal, da se DZ z neko gospodarsko družbo v taki ali drugačni državni lasti ne ukvarja in ne imenuje poslovodstva in zato tudi ni možno, da bi bilo karkoli tudi spornega. »In to ugotovitev PKK, lahko označim kot popolno bedarijo,« je poudaril.

»Kolikor sem uspel preveriti, omenjeno podjetje ni v večinsko državni lasti, kar pomeni da je komisija za KPK preverjala nekaj kar ni v njeni pristojnosti,« še dodaja.

Preberite še: Janševa Nika in Tankov Tadej do zaposlitve mimo vrste

Kar je po Tankovem mnenju v poročilu KPK sporno, je, da njegovemu sinu očita pridobitev premoženjske in nepremoženjske koristi in po zakonu o integriteti mora vsaka oseba, pravna ali fizična, na katero se nanašajo določeni očitki, dobiti v vednost to poročilo in se ima pravi do njega tudi izjasniti. »Glede na to, da moj sin tega poročila ni dobil in se ni mogel izjasniti glede njega, je povsem nekorektno in je podobno tistemu, kot se je zgodilo predsedniku SDS Janši,« pojasnjuje. Poudaril je še, da se je odločitev o poročilu o sumu korupcije v zvezi z zaposlitvijo sina pojavila šele potem, ko je sam zahteval pregled premoženja predsednika KPK Gorana Klemenčiča.

Postal je pripravnik, ne pa direktor podjetja

»Moj sin je postal pripravnik, ne pa direktor, kar se je dogajalo in se še v številnih drugih primerih,« je povedal Tanko. Opisal je, da se je sin prijavil na razpis, ki ga ni izdal Tanko sam, glede sistematizacije pa je dejal, da je to interni akt podjetja, ki ga lahko poslovodstvo kadarkoli uredi in spremeni in da gre za notranje zadeve podjetja.

Po njegovem mnenju bi bila zaposlitev njegovega sina sporna le, če bi razpis zanj spremenili ali pa če ne bi izpolnjeval zakonskih pogojev za službo. Glede sporne zaposlitve Nike Janša pa je dejal, da če je objavljen razpis za mesto pripravnika, to pomeni, da bo na to mesto prišel nekdo brez izkušenj, s čimer je Tanko komentiral navedbe, da je bila ona edina povabljena na razgovor, pa čeprav je imela najmanj izkušenj od vseh sedmih kandidatov, ki so se na mesto prijavili.

Vse je usmerjeno proti zrušitvi predsednika vlade

Glede vladne krize, ki vlada v državi, je Tanko dejal, da je celotna os usmerjena proti eni stranki in eni osebi, torej proti SDS in njenemu predsedniku Janezu Janši. »Vse je usmerjeno proti zrušitvi predsednika vlade,« je dejal. Dodal je še, da v mesecu in pol niso uspeli sestaviti nikakršnega koncepta glede izhoda iz vlade, ampak so vsi govorili in delali le tako, da Janša ne bi bil več predsednik vlade.