Glasovanja se je udeležilo 81 odstotkov upravičencev, kar je največ v 20-letni zgodovini Sviza, za stavko pa je glasovalo 8363 upravičencev. Proti stavki je bilo 411 upravičencev, dva vrtca sta se vzdržala. Datum stavke bo znan, ko bo Zakon o uravnoteženju javnih financ v občinah (ZUJF) dan v proceduro.Stavka bo izvedena najpozneje v 14 dneh potem, ko se bo to zgodilo, pod nobenim pogojem pa ne pristajajo na predloge o znižanju standardov in normativov.

Po besedah glavnega tajnika Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimirja Štruklja so se v omenjeni sindikalni konferenci tako odločili na podlagi ankete, ki je bila izvedena med zaposlenimi v predšolski vzgoji v zavodih, v katerih je organiziran Sviz. Teh je 275, pri čemer so se za stavko odločili v 237 vrtcih, v dveh so bili proti, v ostalih vrtcih, v katerih je organiziran Sviz, pa o stavki niso glasovali, je povedal Štrukelj. Med tistimi, ki so glasovali, se jih je sicer za stavko odločilo dobrih 95 odstotkov ali 8363, je povedal. Koliko je vseh vrtcev v državi, Štrukelj sicer ne ve.

Podatek, da je za stavko glasovalo 8363 zaposlenih, se zdi Štruklju izjemen. "Gre za delež, ki ga v 20-letni zgodovini Sviza še nismo dosegli in kaže na izjemno stopnjo odločenosti za to, da preprečimo posege v kakovostne javne vrtce v Sloveniji," je dejal.

V Svizu po njegovih besedah zdaj pričakujejo "razumno odločitev vlade", ta pa bi bila, da "umakne tiste določbe, ki opredeljujejo spremembo standardov in normativov v vrtcih iz zakona za uravnoteženje javnih financ občin". "To bi bilo za nas pomembno sporočilo, ki bi zmanjšalo možnosti za izvedbo te stavke," je dejal Štrukelj.

Če stavka bo, bo ta po današnji odločitvi Sindikalne konfederacije predšolske vzgoje Sviza enodnevna, potekala pa bo tako, da bodo vrtci zaprti. Če s stavko ne bodo dosegli želenega, Štrukelj napoveduje, da jo bodo zaostrovali, in sicer vse do takrat, dokler ne bodo dosegli ciljev, ki so si jih z zastavili.

Stavka zaradi Turkovega zavajajočega komuniciranja

Današnji dogovor je sicer po besedah Štruklja posledica tega, da na Svizu v tem trenutku ne vedo, pri čem pravzaprav so. "Bile so določene izjave ministra za izobraževanje Žige Turka, ki je zagotavljal, da se bodo pogajanja o standardih in normativih vrnila nazaj v okvir socialnega sporazuma, kamor spadajo po določilih stavkovnega sporazuma, ki ga je vlada s sindikati podpisala spomladi. Vendar pa istočasno nimamo nobenega zagotovila vlade, da to tudi pomeni, da se določbe, ki opredeljujejo normative v vrtcih, umikajo iz zakona za uravnoteženje javnih financ občin," je dejal in dodal, da čakajo jasno stališče vlade, da omenjene določbe umika iz omenjenega zakona.

Štrukelj je danes komentiral tudi nekatere druge zadeve, povezane s šolstvom. Povedal je, da se bo v torek na izredni seji sestal glavni stavkovni odbor Sviza, ki bo med drugim obravnaval tudi pisni predlog ministrstva za izobraževanja, da bi se učna obveznost v osnovnih in srednjih šolah povečala za štiri dodatne pedagoške ure.

Štrukelj je komentiral tudi napoved vlade, da se bodo zaradi referendumske blokade proračuna za leto 2013 (sindikati javnega sektorja so namreč v DZ vložil pobudo za referendum o proračunu) podražile vozovnice za dijake in študente. Štrukelj pravi, da smo morda trenutno res edina država, v kateri je na proračun vložena referendumska pobuda, "smo pa tudi edina država, ki ima vlado, ki se je kategorično odrekla pogovarjanju s socialnimi partnerji in s tem povzročila konflikt". Ocenjuje tudi, da se skuša s takšnimi sporočili demonizirati sindikate.

Na poziv Sindikata v vzgojni, izobraževalni in raziskovalni dejavnosti Slovenije (Sindikat VIR) so zaposleni v 28 vrtcih prejšnji teden izglasovali splošno stavko na področju predšolske vzgoje. Kot so v sporočilu za javnost zapisali v sindikatu, se je za sodelovanje v stavki izreklo dobrih 74 odstotkov vseh zaposlenih.

Na ministrstvu ne vidijo razlogov za stavko v vrtcih: Tako vzdušje ne stimulira dialoga in kompromisa

Na ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport ne vidijo razlogov za stavko v vrtcih. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, napovedi stavke v vrtcih ter protestov na Filozofski fakulteti v Ljubljani ne ustvarjata vzdušja, ki bi stimuliralo dialog in kompromis.

Ob tem so navedli, da so umaknili "najbolj sporen predlog o vrtcih" iz zakona za uravnoteženje financ občin, vlada pa je prejšnji teden tudi potrdila zavezanost k socialnemu dialogu. Gre za predlog, da bi ena vzgojiteljica del svojega časa delala z eno, del pa z drugo skupino v vrtcu.

Spomnili so tudi na predlog ministrstva, da v okviru 40 urnega delovnika vzgojiteljice in pomočnice nekaj več časa preživijo z otroki, prav tako ostaja na mizi predlog, da se za enega ali dva otroka poveča število otrok v skupini, a le v primeru, da so za to prostorske možnosti.

Na ministrstvu so ponovili, da v več kot pol leta iskanja socialnega sporazuma ni prišlo do prav nikakršnega napredka na področju standardov in normativov in da predlagajo, da se v socialni sporazum zapišejo splošna izhodišča za razvoj na področju vzgoje in izobraževanja, o katerih se obe strani lahko strinjata.

Ministrstvo si bo še naprej prizadevalo, da se v zvezi s standardi in normativi usklajuje s sindikati s ciljem, da doseže dogovor, so še enkrat zapisali v sporočilo za javnost.

Prav tako so na ministrstvu presenečeni nad napovedanimi protesti na Filozofski fakulteti v Ljubljani, saj poudarjajo, da so amandmaji k proračunu znanosti in visokemu šolstvu prinesli dodatnih 16 milijonov evrov.