Po podatkih državnega zbora (DZ) je letos (do 9. maja) največ pogodb za strokovno pomoč sklenila poslanska skupina Pozitivna Slovenija (PS), skupna bruto vrednost vseh pogodb pa znaša nekaj več kot 186.400 evrov (od skupno 236.898 evrov). Najvišji znesek pripada podjetju Korpus Stojana Pelka, v katerem direktorsko funkcijo opravlja nekdanji sekretar stranke Zares Bogdan Biščak. Poslanska skupina PS je s Korpusom sodelovala že v lani, tokrat pa je pogodbo v vrednosti 58.800 evrov sklenila za obdobje med 23. januarjem in 31. julijem. »Priprava v obliki ustnih ali pisnih mnenj, strateško in operativno svetovanje in priprava aktov, izhajajočih iz temeljne listine PS Slovenija 2020,« je kot razlog za sklenitev pogodbe navedeno v dokumentaciji, ki so nam jo posredovali iz DZ.

Poslancem Pozitivne Slovenije svetuje tudi Aleš Zalar

Iz dokumentacije je med drugim razvidno, da si je največja poslanska skupina »pri procesu političnega odločanja o novi vladi in vlogi javnomnenjskih raziskav glede oblikovanja nove vlade« pomagala z agencijo Ninamedia Nikole Damjanića, tudi člana med vstajami vzniklega odbora za pravično in solidarno družbo. Šestdnevno sodelovanje z Damjanićevo agencijo je PS stalo 23.988 evrov. Kot so že poročali nekateri mediji, največja koalicijska stranka sodeluje tudi s spletnim strategom Vukom Ćosićem, prav tako enim izmed članov odbora za pravično in solidarno družbo. PS je pogodbo, ki je težka 35.448 evrov, z njegovim svetovalnim podjetjem Case Sensitive sklenila za obdobje med 26. aprilom in 31. oktobrom, nanaša pa se na »strateško svetovanje, evalvacije in stalno strokovno pomoč na področju komunikacij, digitalne politične participacije in digitalnih veščin«.

Iz razvida pogodb izstopa tudi sodelovanje med PS in podjetjem Taktika plus, ki je bilo sklenjeno za obdobje med 26. aprilom in 6. majem. Pogodba v višini 19.200 evrov se sicer nanaša na strokovno pomoč poslankam in poslancem PS pri organizaciji dela poslanske skupine, med drugim na »komuniciranje glede na spremenjene dejanske okoliščine – prehod iz opozicijske v (vodilno) koalicijsko stranko«. Iz uradnih evidenc je sicer razvidno, da je lastnik in bivši direktor podjetja Taktika plus Milan Terpin, ki naj bi bil tudi član izvršilnega odbora seniorske organizacije PS. Dodajmo še, da je konec letošnjega januarja s poslansko skupino PS pogodbo sklenil tudi nekdanji pravosodni minister Aleš Zalar, ki bo do konca novembra za 6380 evrov svetoval o zadevah iz pristojnosti DZ. »Član LDS sem še, nisem pa aktiven. Dogajanju znotraj stranke ne sledim več,« nam je včeraj svoj položaj v razpadajoči LDS pojasnil minister v Pahorjevi vladi.

Dve pogodbi z Inštitutom dr. Jožeta Pučnika

Po podatkih DZ je največja opozicijska poslanska skupina SDS v tem letu sklenila štiri pogodbe za strokovno pomoč, njihova veljavnost pa se je že iztekla. Član izvršilnega odbora SDS in nekdanji poslanec Bogomir Zamernik je z »matično« poslansko skupino sklenil dve pogodbi v višini 3000 in 3840 evrov. Kot je razvidno iz dokumentacije, je poslancem SDS svetoval z namenom doseganja večje učinkovitosti pri retoriki, javnem nastopanju in argumentaciji ter izboljšanja učinkovitosti in podobe poslanske skupine na javnomnenjskem področju. Inštitut dr. Jožeta Pučnika, ki ga vodi direktorica Mateja Jančar, sicer hči Draga Jančarja, medtem ko svetu inštituta predseduje državni sekretar v Janševem kabinetu Bernard Brščič, je poslanski skupini SDS na podlagi dveh pogodb v skupni vrednosti 7890 evrov nudil strokovno pomoč pri pripravi pisne zahteve za oceno ustavnosti zakona (iz dokumentacije ni razvidno katerega; v obdobju, ko je bila sklenjena pogodba, je bila sicer vložena zahteva za ustavno presojo zakona o integriteti in preprečevanju korupcije) in pri analizi dosedanjih predlogov za spremembo volilnega sistema in njihovih učinkov.

Preostale poslanske skupine večjega števila pogodb za strokovno pomoč niso sklepale. S poslansko skupino SD je pogodbeno sodeloval Dušan Kumer (dve pogodbi po 1865 evrov), zdaj državni sekretar v kabinetu predsednice vlade Alenke Bratušek, s poslansko skupino Državljanska lista pa predsednik njenega mestnega odbora v Ljubljani Miloš Ulčar (1300 evrov), medtem ko se nekdanji poslanki Nadi Skuk podjemna pogodba v višini 1800 evrov s poslansko skupino SLS izteče v začetku junija. Pogodbi za strokovno pomoč sta do konca leta sklenila tudi nepovezana poslanca Ivan Simčič in Borut Ambrožič. Prvi pri različnih zakonskih osnutkih sodeluje s Ksenijo Vencelj (12.000 evrov), drugi pa z Evropskim inovacijskim centrom Univerzum Minerva izobraževalno razvojni zavod Maribor (16.914 evrov).

Da se precejšen del davkoplačevalskega denarja za strokovno pomoč poslanskim skupinam pretaka tudi v strankarske blagajne, žepe ljudi v vrhovih strank in podjetja, ki so z njimi povezana, smo mediji v preteklih letih že večkrat opozorili.