Tudi mehko odpuščanje

Predlagane varčevalne ukrepe za uravnoteženo poslovanje, ki jih sicer strokovni svet bolnišnice na zadnji seji ni sprejel, je direktor Lavre predstavil na današnji novinarski konferenci v Slovenj Gradcu. Bolnišnica bo privarčevala s plačilom dežurstev po referenčnem količniku, z delom v turnusu ob enakem številu zaposlenih in z zmanjšanjem števila zaposlenih za dva odstotka s t. i. mehkim odpuščanjem. Poleg tega bolnišnica po Lavretovih besedah dnevno še naprej išče načine za prihranke in racionalizacijo poslovanja.

Kot je danes dejal Lavre, ga sedaj čaka še težje delo, predvsem pri pogovorih s predstojniki posameznih oddelkov, vendar pa ima pri izvajanju ukrepov poleg sveta bolnišnice tudi podporo ministra za zdravje Tomaža Gantarja. S slednjim se je vodstvo slovenjgraške bolnišnice sestalo v torek, Lavre pa je na sestanku ministru tudi povedal, da namerava v primeru nesprejetja varčevalnih ukrepov odstopiti z mesta direktorja bolnišnice, saj bi bolnišnici, če ukrepov ne bi sprejeli, oktobra letos grozila blokada računov in neizplačilo plač.

Ukrepe, ki so jih v četrtek člani sveta bolnišnice potrdili soglasno, bodo v slovenjgraški bolnišnici začeli izvajati 1. oktobra letos, prvi finančni učinek v višini 67.000 evrov pa se bo pokazal že 10. novembra ob izplačilu plač za oktober.

Tri milijone evrov neporavnanega dolga

Na podlagi sprejetega načrta varčevalnih ukrepov bo koroška bolnišnica, ki ima trenutno tri milijone evrov neporavnanega dolga do dobaviteljev, lahko zaprosila tudi za premostitveno posojilo. Do začetka prihodnjega leta bo Lavre, kot je napovedal danes, še skušal doseči dogovore z nekaterimi dobavitelji glede plačila, nato pa bo bolnišnica januarja najela posojilo v znesku od 1,5 do dve milijonov evrov, lahko pa tudi manj, ki ga bo nato v letu dni vrnila s sredstvi, ki jih namerava privarčevati ob izvajanju ukrepov.

Dodatna neznanka v poslovanju bolnišnic pa je še, kolikšen bo uspeh arbitraže z zdravstveno zavarovalnico, ki bo glede na sistem financiranja slovenskega javnega zdravstva znan februarja prihodnje leto. Takrat bo torej znano natančnejše financiranje letošnjega poslovanja bolnišnice. Bolnišnica je ob polletju glede na znane podatke imela po zdajšnjih ocenah 547.000 evrov izgube, kar pa je glede na dejstvo, da je od 1. januarja letos izgubila 5,5 odstotka prihodkov, po Lavretovih besedah "zelo lep uspeh".

Bolniki naj ukrepov ne bi čutili

Bolniki po direktorjevih besedah ne bodo občutili varčevalnih ukrepov, potem ko so ukinili ambulante, v katerih niso imeli svojih nosilcev, pa Lavre dodatnega ukinjanja ambulant ne predvideva. Koroška bolnišnica ima trenutno skupno 723 zaposlenih, vendar strošek za bolnišnico zaradi refundiranja dela zaposlenih predstavlja 699 zaposlenih.

Koroška bolnišnica je sicer sredi pomembnih naložb. Poleg potekajočih obnovitvenih del na delu bolnišnice je prav v četrtek bolnišnica prejela informacijo o tem, da je ministrstvo za zdravje sprejelo investicijski program za urgentni center, tako da lahko bolnišnica začne s postopki javnega naročanja. Oba omenjena investicijska projekta morata biti končana do konca leta 2014.