Predlog sporazuma, objavljen na spletni strani vlade, glede mase plač sledi sporazumu med vlado in Sindikatom policistov Slovenije (SPS), podpisanim konec maja. Tako se sredstva za plače, ki so namenjena za delo notranjega ministrstva in policije za leti 2013 in 2014, ne smejo zmanjšati. Omogočeno bo tudi izplačilo delovne uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela pri izvajanju projekta Akcija zagotavljanja varovanja življenja in premoženja ljudi.

Glede tega naj bi vlada določila in zagotovila ministrstvu dodatna sredstva za izvajanje projekta, in sicer do konca leta 2013 v višini 600.000 evrov, za leto 2014 pa dodatnih 1,8 milijona evrov. Po predlogu na policiji in ministrstvu do 1. januarja 2015 ne bo odpuščanj zaposlenih iz poslovnih razlogov, ta pa niso predvidena niti za leti 2015 in 2016.

Posamezni dogovori v predlogu sporazuma sicer ne posegajo v plačni sistem in enotno višino povračil stroškov in drugih prejemkov v zvezi z delom zaposlenih v javnem sektorju, kar je že zagotovil tudi minister za notranje zadeve Gregor Virant. V okviru z zakonom in s kolektivnimi pogodbami določenim obsegom pravic pa se urejajo določene pravice v zvezi s specifiko dela policistov.

Kot je v izjavi za STA pojasnil predsednik PSS Radivoj Uroševič, so člani sveta PSS na današnji izredni seji izrazili pomisleke, ali bo vlada uresničila zaveze, ki jih bo sprejela s podpisom stavkovnega sporazuma. Po Uroševičevih besedah žal dosedanje izkušnje z vladnimi zavezami niso dobre in ne vlivajo obilo optimizma.

Po več kot šest mesecev trajajoči stavki dela policistov in tednu dni intenzivnih pogajanj so predstavniki vlade, ministrstva za notranje zadeve, vrha policije in PSS sicer že v petek parafirali predlog sporazuma. Že takrat je Virant pojasnil, da obe strani računata na potrditev sporazuma.