Politično prizorišče postaja vse bolj napeto ne le zaradi odhajanj koalicijskih partnerjev, ampak tudi zaradi notranjih strankarskih dogajanj. Posamezne poteze strank nekateri vidijo prav v luči notranjih razmerij, spremembe v vrhu strank pa so lahko odločilnega pomena tudi za morebitno oblikovanje nove vlade.

Janševa vlada se bo v prihodnjih dneh verjetno soočila še z odhodom DeSUS iz koalicije. Tak je namreč sklep izvršnega odbora stranke, ki se vse bolj približuje tudi volilnem kongresu. Odhod te stranke sicer še ne bi takoj naredil nove praznine v vladi.

Prvak DeSUS Karl Erjavec je namreč že napovedal, da bodo državni sekretarji ter ministra stranke, minister za zunanje zadeve Erjavec in minister za zdravje Tomaž Gantar, odstopne izjave premieru Janši izročili 22. februarja.

Tudi SLS namerava ostati v vladi še do seje DZ, ki bo v začetku marca, NSi pa napoveduje, da bo ostala v tej vladi, dokler bo DZ normalno sprejemal njene zakone.

Medtem PS kuje novo, projektno vlado, čeprav še vedno največja zavora zanjo ostaja "zamrznjen" predsednik PS Zoran Janković, ki ga prav podobno kot Janšo bremenijo očitki protikorupcijske komisije.

Ta teden je pričakovati nadaljevanje pogovorov, ki jih vodi začasna vodja PS Alenka Bratušek. Bratuškova se je minuli teden sestala s prvakom DeSUS Erjavcem in tudi z ekipo stranke SD, v kateri ima mandat za te pogovore poslanka Majda Potrata.

Vljudnostni obisk

Čeprav so po srečanju sporočili, da se bodo čim prej spet sestali, je Lukšič v soboto pojasnil, da je bil ta pogovor le vljudnostni obisk. SD je ob tem ugotovil, da "na tej ravni ni vode v bazenu". "Ko bo voda v bazenu, bi bilo pošteno, da nas povabijo, da gremo skupaj plavati," je dodal, misleč na zahteve po popolnem umiku Jankovića z vrha PS. Po njegovem mnenju je PS začela pogovore za projektno vlado v neprimernem času, s tem pa da prej vnaša negotovost kot rešuje težavo.

Spomnil je namreč na vprašanje morebitne menjave vodstva v kar treh strankah: PS ima predsednika z zamrznjenim statusom, v SLS bodo zagotovo dobili novo vodstvo, na preizkušnji pa je tudi prvak DeSUS Erjavec.

Bratuškova je kljub temu po obisku v SD dejala, da ima po vseh pogovorih za morebitno oblikovanje projektne vlade dober občutek. Kot je pojasnila po srečanju z Erjavcem, s katerim se je pogovarjala že o konkretnih projektih morebitne vlade, načrtujejo v prihodnje skupno srečanje vseh prvakov strank, ki podpirajo to idejo.

Vsaj minimalni pogoj za oblikovanje nove vlade pa je popoln umik Jankoviča z vrha PS, čeprav Bratuškova zagotavlja, da ima ona polna pooblastila za vodenje stranke.

V pogovoru za spletni portal Planet Siol je pojasnila svojo in Jankovićevo vlogo v stranki. "Tako kot drugi člani stranke, če bodo želeli postati predsednik, mora tudi gospod Janković kandidirati na kongresu in samo tako lahko spet postane predsednik," je jasna Bratuškova.

Kot če bi šlo za odstop

Priznava sicer, da je zamrznitev res malo nenavaden termin, "ampak vse drugo je popolnoma enako, kot če bi šlo za odstop".

Pričakovati je, da se bo Bratuškova ta teden sestala še s predsednikom SLS Radovanom Žerjavom, ki se je minuli teden vrnil iz obiska v Indiji. Neuradno so sicer mnenja med poslanci SLS glede vstopa v vlado s PS deljena.

V prihodnjih dneh se bo verjetno že nekoliko razjasnil tudi položaj v SLS, ki izbira svojega novega predsednika. Žerjav namreč vztraja, da s kongresom v začetku marca zapušča vrh stranke.

Za ponedeljek je predviden kolegij vodstva SLS, na katerem bo med drugim potekala razprava tudi o kandidacijskem postopku marčevskega kongresa. V petek je s kandidaturo za predsednika presenetil predsednik panevropskega gibanja Laris Gaiser, medtem ko se minister za kmetijstvo in okolje ter podpredsednik SLS Franc Bogovič glede kandidature še ni odločil.

V izvršilnem odboru Kmečke zveze SLS, ki je kot kandidata za predsednika podprl Gaiserja, pa po navedbah stranke SLS "malce neučakano iščejo novega predsednika". Postopek evidentiranja kandidatov za organe in funkcije SLS se izteče 11. februarja.

Vlada bo teden začela v novi sestavi. DZ se je namreč že v ponedeljek seznanil z odstopom prvaka DL Gregorja Viranta z mesta predsednika DZ, v četrtek pa še z odstopom Senka Pličaniča s funkcije ministra za pravosodje in javno upravo ter Janeza Šušteršiča s funkcije finančnega ministra.

Predsednik vlade Janša ni čakal, temveč že dan zatem sam prevzel resor ministrstva za finance, vlada pa je za državna sekretarja na ministrstvu imenovala poslanca SDS Marka Pogačnika in Andreja Širclja. Resor ministrstva za pravosodje in javno upravo je prevzel minister za infrastrukturo in prostor Zvone Černač, vlada pa je za državno sekretarko na tem ministrstvu imenovala Mojco Kucler Dolinar.