Na vprašanje, ali razmišlja o sodelovanju s katero drugo stranko ali o ustanovitvi nove, je Šušteršič za STA odgovoril, da sploh ne razmišlja o politiki.

DL je sicer njegovo odstopno izjavo po elektronski pošti prejela danes, je potrdil vodja poslancev te stranke Rihard Braniselj. DL stališča do odhoda Šušteršiča še ni zavzela, Braniselj pa njegovo odločitev spoštuje in se mu zdi "do neke mere tudi pričakovana".

Predsednik DL Gregor Virant je za STA dejal le, da se danes s tem še ni ukvarjal. Spomnil pa je, da je izjavo glede Šušteršiča že dal Braniselj.

Iz stranke, tudi iz poslanske skupine, je neuradno slišati opozorila zaradi odhodov nekaterih vidnih članov. Prav zato naj bi se v prihodnjih dneh oziroma tednih vodstvo sestalo, poskušalo pomiriti strasti, se konsolidirati in začrtati nadaljnje delovanje.

Pričakovana poteza

Minister za pravosodje iz vrst DL Senko Pličanič je v izjavi za STA ocenil, da je Šušteršičeva poteza glede na razvoj dogodkov v minulih mesecih pričakovana. Pričakuje pa, da bo Šušteršič svojo politično pot uspešno nadaljeval. V naši državi imamo namreč po Pličaničevem prepričanju daleč premalo sposobnih ljudi, da bi si lahko privoščili njihov odhod iz politike.

Šušteršič, sicer eden od idejnih vodij DL, je bil kot finančni minister v vladi Janeza Janše eden vidnejših članov stranke. V navzkriž z njenim delovanjem je prišel v času vstopanja DL v levo vladno koalicijo. Nenazadnje je program te vlade oz. nekatere ukrepe, med drugim dvig DDV, že večkrat javno kritiziral.

Ob razdoru Janševe koalicije in vstopu DL v vlado Alenke Bratušek je stranko zapustilo še nekaj drugih vidnih članov. Nazadnje nekdanji član sveta DL Fidel Krupić, še pred tem pa nekdanji programski tajnik stranke Tomaž Štih in nekdanji državni sekretar na ministrstvu za finance Dejan Krušec. Od DL so se distancirali še nekateri vidni sodelavci v času nastajanja stranke, tudi Marko Pavliha in Rado Pezdir.

Braniselj trenutno nima podatkov, ali je kljub vsemu še vedno več pristopov v stranko kot odhodov iz nje, a da je bilo okoli mesec nazaj temu še tako. Vendar je obenem priznal, da jih to, da odhajajo nekateri vidni člani, skrbi. Poudaril je, da delujejo v politiki, v kateri so potrebni kompromisi in je treba delovati konstruktivno. DL je to smer izbrala, ni "pa možno uresničiti vseh želja, ki si jih zadaš ob vstopu v politiko in pisanju programa". Braniselj je spomnil, da ima DL le sedem poslancev in v tem trenutku ne more biti prevladujoča v političnem prostoru.

Nekateri v stranki so po njegovih besedah po padcu Janševe vlade izrecno nasprotovali vstopu v kakršno koli drugo koalicijo. "Očitno so se bolje počutili v Janševi vladi. A odločitev stranke za drugo vlado je bila demokratična," je pristavil vodja poslancev DL.

Izpostavil je še, da je Šušteršič sodelovanje v levi vladi izrecno odklonil. Ob pogajanjih za oblikovanje nove koalicije je sicer stranka SD pogojevala sodelovanje v koaliciji tudi s tem, da Šušteršič v vladi ne bo finančni minister.

Glede očitkov, da stranka ni zvesta svojemu programu, pa je Braniselj izpostavil, da je eno program stranke, ki ga je treba uresničevati, drugo pa stvar koalicijskega usklajevanja, sodelovanja v vladi, prilagajanja političnim kompromisom. "Tudi v prejšnji vladi smo bili marsikdaj primorani odstopiti od svojega programa. Sprejeli smo precej davčnih zakonov, čeprav to težko požremo in smo kot liberalci to storili s stisnjenimi zobmi," je še poudaril vodja poslancev DL.