Konec julija je začel veljati nov zakon o subvencioniranih prevozih za dijake in študente, ki določa, da je do subvencioniranega prevoza upravičen tisti, ki biva vsaj pet kilometrov od izobraževalne ustanove. Spremenjeni zakon je uvedel splošno subvencionirano mesečno vozovnico in mesečno vozovnico za deset voženj.

Subvencionirana cena pa ne velja več za samo socialno ogrožene, temveč za vse dijake in študente. Ti se morajo z vlogo odpraviti do izvajalca subvencioniranega prevoza in ne več na center za socialno delo.

Za subvencionirano mesečno vozovnico dijaki in študentje, ki so od izobraževalne ustanove oddaljeni do 60 kilometrov, plačajo 20 evrov. Tisti, ki živijo od 60 do 90 kilometrov stran, po novem odštejejo 30 evrov, tisti pa, ki živijo več kot 90 kilometrov proč pa 50 evrov. Cena mesečne vozovnice za 10 voženj ne glede na razdaljo stane 15 evrov.

V navodilih o izpolnjevanju vloge piše, da je pri mesečni vozovnici obvezna samo ena vloga, medtem ko je mesečna vozovnica za deset voženj izjema. Kakšna izjema je smo povprašali enega izmed ponudnikov subvencioniranega prevoza, a odgovorov še nismo prejeli. Zanimalo nas je tudi, kolikokrat se morajo dijaki in študentje z vlogami zglasiti pri njih: enkrat letno ali enkrat mesečno?

''Z novimi pravili smo se srečali na železnicah in tudi avtobusni prevozniki,'' je pojasnil tiskovni predstavnik Marko Tancar. ''V začetku meseca je gneča zaradi tega pričakovana,'' je še dodal. V tem primeru, če vstopate na vlak na glavni postaji v Ljubljani, priporoča nakup vozovnice na okencu na Vilharjevi ulici, sicer pa deluje tudi avtomat za izdajo vozovnic.