Na ŠOS močno nasprotujejo ukrepom, ki poslabšujejo dostopnost in kakovost javnega visokega šolstva ter komercializaciji in privatizaciji visokega šolstva, je pojasnil Urbanc. Prav zato so se odločili za simbolično akcijo z nakupovalnimi vozički. Pripravili so tudi dopis, ki so ga odnesli v parlament. V njem poslance pozivajo, naj pri odločanju o ukrepih in reformah ravnajo po svoji vesti, predvsem pa naj imajo v mislih prihodnost mladih.

Dejan, eden izmed udeležencev današnje akcije, je povedal, da je prišel predvsem izrazit podporo mladim: »Izobraževanje mora biti dostopno vsem. Ni prav, da se kriza v Sloveniji prelaga samo na mlade. Verjamem, da so zelo tolerantni in se zavedajo, da kriza prinese določene posledice, ampak mi upamo, da nam bodo voditelji prisluhnili.« Urbanc je povedal, da bi zakon o visokem šolstvu utegnil uničiti javno in kakovostno visoko šolstvo. Z njim se strinja tudi Dejan in dodaja, da bodo posledično univerze primorane k šolninam, mladi pa k negotovi prihodnosti glede izobraževanja.

»Tu smo, da pokažemo naše nestrinjanje z zakoni, ki jih pripravlja vlada. Apeliramo predvsem na zakon o dohodnini, zakon o visokem šolstvu, zakon o delovnih razmerjih in zakon o urejanju trga dela,« je razloge za svoj prihod opisal Jaka Bassanese. Po njegovem mnenju bodo z opisanimi zakoni mladi dobili različico malega dela, ki ga je pripravljala že prejšnja vlada.

»Smo skupina, ki bo z morebitnimi vladnimi ukrepi izgubila največ,« je povedal Tine Janežič. Poudaril je, da se mladi, med njimi tudi najuspešnejši diplomanti, zaradi stanja v državi selijo v tujino. »To je eden večjih problemov današnje mladine,« je pripomnil.

Vsi so opozarili, da želijo biti mladi del rešitve, ne del problema. »Ob tej priložnosti pa vse ponovno pozivamo, da se 17. novembra udeležijo javnega shoda proti škodljivi politiki. Opozoriti moramo na svoje pravice. Študenti smo bili vedno gonilna sila sprememb,« je dejal Urbanc. Poudaril je, da morajo študenti pokazati odgovornost in opozarjati na napake ter sprožati spremembe.